Tower 42, najwyższy zamieszkały wieżowiec w City, zostanie wystawiony na sprzedaż w momencie, gdy na rynek nieruchomości komercyjnych Londynu powraca boom cenowy.

Licząca 600 stóp (183 m) była siedziba banku NatWest, położona w pobliżu Banku Anglii, może osiągnąć ponad 300 mln funtów, kiedy jej właściciele, Hermes Real Estate i fundusz nieruchomości BlackRock, wystawią ją na rynek w tym tygodniu.

Decyzja o sprzedaży budynku ze Square Mile, co stanie się największą pojedynczą transakcją w sektorze nieruchomości, jest postrzegana jako kolejny dowód wzrostu zainteresowania prestiżowymi obiektami wśród nabywców nieruchomości.

Londyński rynek przeżywa w ostatnich miesiącach jeszcze jeden boom w sferze luksusowych nieruchomości, kiedy ceny wywoławcze na niektóre budynki zbliżają się do rekordowego poziomu sprzed trzech lat.

CZYTAJ TAKŻE: Luksusowe domy w Londynie znowu szybko drożeją

Reklama

Słabość funta oraz ostrzeżenia w sprawie niedostatku powierzchni biurowych wysokiej klasy w najbliższych latach przyczyniły się do niespodziewanego wzrostu wartości rynku, który został ugodzony mocniej niż pozostałe ze względu na uzależnienie od sektora usług finansowych. Tower 42 została wybudowana w 1982 roku dla NatWest i uznano ją za pierwszy prawdziwy drapacz chmur w Wielkiej Brytanii. Obecnie budynek zajmuje wielu najemców, zapewniających roczny dochód z dzierżawy w kwocie około 20 mln funtów.

Transakcja obejmie pięć niższych obiektów znajdujących się w pobliżu wieży, w tym zaliczany do pierwszej kategorii zabytków Gibson Banking Hall, jedno z najbardziej ekskluzywnych w Londynie miejsc dla organizacji konferencji i bankietów.

Menedżerowie funduszu, którzy kupili obiekt w 1998 roku, chcą go sprzedać, aby zrównoważyć swoje portfolio, mając na uwadze wielkość budynku w relacji do innych aktywów. W sprzedaży będzie doradzać Jones Lang LaSalle, agencja nieruchomości.

Tower 42 osiągała najwyższe stawki za wynajem w okresie ostatniego boomu, dochodzące do około 70 funtów za stopę kwadratową. Obecnie umowy są negocjowane na poziomie 50 funtów za stopę kwadratową, chociaż wszelkie dane wskazują na to, że ceny te wzrosną im bardziej będą się kurczyć zasoby wolnych pomieszczeń biurowych.