Do podstawowych ambicji firmy, także tej najmniejszej, należy stworzenie własnej strony internetowej i wdrożenie aplikacji wspierających biznes.

Duże oszczędności

Przy tradycyjnym podejściu przed realizacją takich planów firma musi w punkcie wyjścia mieć całkiem pokaźne kwoty na budowę infrastruktury IT – zakup serwerów, komputerów, aplikacji, baz danych – usługi hostingowe oraz zatrudnienie informatyków.

Informatyzacja metodą w chmurze oznacza dla firmy niemałe oszczędności. Wydatki można ograniczyć jedynie do zakupu komputerów z legalnie zainstalowanym systemem operacyjnym i przeglądarką internetową oraz wykupienia domeny internetowej i dostępu do sieci. Cała reszta, czyli aplikacje i serwery, będzie dostępna w postaci usług online. Nie ma też potrzeby zatrudniania informatyków.

– Oferta usług w chmurze będzie zyskiwać na znaczeniu – twierdzi Zbigniew Gajewski, prezes Erpico.pl. Dlaczego? – Chmura daje przedsiębiorcom dostęp do takich narzędzi, które wspierają ich w prowadzeniu biznesu i jednocześnie pozwalają im w pełni się na tym skoncentrować. Stworzenie i utrzymywanie tradycyjnej infrastruktury IT w firmie jest o wiele bardziej absorbujące i kosztowne. Natomiast usługi w chmurze obliczeniowej usprawniają obieg dokumentów w firmie, pracę grupową oraz kontakty z klientami. Jednocześnie nie wymagają ponoszenia wysokich kosztów inwestycji, czasochłonnych wdrożeń, gdyż narzędzia IT są dostępne online, a klient ponosi koszty jedynie za to, co faktycznie użytkuje – tłumaczy Ilona Tomaszewska, odpowiedzialna w Microsoft Polska za sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

Studium przypadku

Firma szkoleniowa Sandler Training zdecydowała się na wdrożenie usług online, gdyż przekonały ją do tego analizy zewnętrznych fachowców. – Z naszymi doradcami od dawna współpracujemy w zakresie dostarczania i obsługi rozwiązań informatycznych. Na ich opinii w tym zakresie całkowicie polegamy – mówi prezes Dariusz Milczarek.

Z analiz doradców wynikało, że firma będzie mogła znacząco ograniczyć wydatki na IT, co nie przeszkodzi jej w korzystaniu z najbardziej zaawansowanych rozwiązań aplikacyjnych. Po podjęciu decyzji o wyborze usług online otrzymaliśmy dostęp do wszystkich usług informatycznych.

– Nie musimy ponosić kosztów niezbędnych do zbudowania kompetencji technicznych i merytorycznych związanych z zarządzaniem środowiskiem informatycznym. Dzięki temu już wygospodarowaliśmy dodatkowe środki, które zainwestowaliśmy w rozwój naszej podstawowej działalności – mówi prezes. Sandler Training sama teraz przygotowuje się do oferowania części swoich usług w podobny sposób.

Przez przeglądarkę

Dzięki chmurze przedsiębiorca omija wiele problemów – nie musi on się zajmować wyborem konfiguracji sprzętowej ani późniejszym serwisowaniem sprzętu.

– Koszt inwestycji jest przewidywalny, rozkłada się na raty – przedsiębiorca nie ponosi dużego, jednorazowego kosztu, w zamian opłaca abonament za miesięczny dostęp do chmury pojedynczego użytkownika. W przypadku dużej rotacji pracowników lub sezonowego charakteru działalności zakup abonamentów może być odpowiedni do potrzeb – tłumaczy Zbigniew Gajewski.

Firmowa informatyka w formie usług dostępnych w chmurze stwarza także możliwość dostępu do firmowych dokumentów i danych z dowolnego miejsca za pośrednictwem przeglądarki internetowej, a także tabletów i smartfonów. Pracownicy mogą brać udział w strategicznych spotkaniach w firmie, fizycznie pozostając setki kilometrów od jej siedziby. To samo dotyczy pracy w grupie – chmura pozwala na jednoczesną pracę wielu osób np. nad jednym dokumentem.

Kwestia bezpieczeństwa

Do głównych wad związanych z udostępnianiem aplikacji w chmurze należy bezpieczeństwo danych.

– Chodzi o bezpieczeństwo serwera, bezpieczeństwo transmisji danych i groźbę wycieku danych – wylicza Gajewski.

Obok gigantów rynku (Microsoft, Google, HP) żaden chyba dostawca oprogramowania online w Polsce nie dysponuje własną serwerownią.

Jeśli ją posiada, to jest to prawdopodobnie dostawca usług hostingowych, dla którego hosting to główna część biznesu, rozszerzona o udostępnianie aplikacji online. Zasady bezpieczeństwa funkcjonujące w firmach, które dostarczają usługi hostingowe setkom różnych podmiotów, mogą budzić wątpliwości.

Czytaj więcej o Cloud Computing »