Małe firmy uzyskują dostęp do rozwiązań stosowanych dotychczas jedynie przez wielkie korporacje bez konieczności ponoszenia ogromnych wydatków na sprzęt.
Do podstawowych ambicji firmy, także tej najmniejszej, należy stworzenie własnej strony internetowej i wdrożenie aplikacji wspierających biznes.

Duże oszczędności

Przy tradycyjnym podejściu przed realizacją takich planów firma musi w punkcie wyjścia mieć całkiem pokaźne kwoty na budowę infrastruktury IT – zakup serwerów, komputerów, aplikacji, baz danych – usługi hostingowe oraz zatrudnienie informatyków.
Informatyzacja metodą w chmurze oznacza dla firmy niemałe oszczędności. Wydatki można ograniczyć jedynie do zakupu komputerów z legalnie zainstalowanym systemem operacyjnym i przeglądarką internetową oraz wykupienia domeny internetowej i dostępu do sieci. Cała reszta, czyli aplikacje i serwery, będzie dostępna w postaci usług online. Nie ma też potrzeby zatrudniania informatyków.
Reklama
– Oferta usług w chmurze będzie zyskiwać na znaczeniu – twierdzi Zbigniew Gajewski, prezes Erpico.pl. Dlaczego? – Chmura daje przedsiębiorcom dostęp do takich narzędzi, które wspierają ich w prowadzeniu biznesu i jednocześnie pozwalają im w pełni się na tym skoncentrować. Stworzenie i utrzymywanie tradycyjnej infrastruktury IT w firmie jest o wiele bardziej absorbujące i kosztowne. Natomiast usługi w chmurze obliczeniowej usprawniają obieg dokumentów w firmie, pracę grupową oraz kontakty z klientami. Jednocześnie nie wymagają ponoszenia wysokich kosztów inwestycji, czasochłonnych wdrożeń, gdyż narzędzia IT są dostępne online, a klient ponosi koszty jedynie za to, co faktycznie użytkuje – tłumaczy Ilona Tomaszewska, odpowiedzialna w Microsoft Polska za sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

Studium przypadku

Firma szkoleniowa Sandler Training zdecydowała się na wdrożenie usług online, gdyż przekonały ją do tego analizy zewnętrznych fachowców. – Z naszymi doradcami od dawna współpracujemy w zakresie dostarczania i obsługi rozwiązań informatycznych. Na ich opinii w tym zakresie całkowicie polegamy – mówi prezes Dariusz Milczarek.
Z analiz doradców wynikało, że firma będzie mogła znacząco ograniczyć wydatki na IT, co nie przeszkodzi jej w korzystaniu z najbardziej zaawansowanych rozwiązań aplikacyjnych. Po podjęciu decyzji o wyborze usług online otrzymaliśmy dostęp do wszystkich usług informatycznych.
– Nie musimy ponosić kosztów niezbędnych do zbudowania kompetencji technicznych i merytorycznych związanych z zarządzaniem środowiskiem informatycznym. Dzięki temu już wygospodarowaliśmy dodatkowe środki, które zainwestowaliśmy w rozwój naszej podstawowej działalności – mówi prezes. Sandler Training sama teraz przygotowuje się do oferowania części swoich usług w podobny sposób.

Przez przeglądarkę

Dzięki chmurze przedsiębiorca omija wiele problemów – nie musi on się zajmować wyborem konfiguracji sprzętowej ani późniejszym serwisowaniem sprzętu.
– Koszt inwestycji jest przewidywalny, rozkłada się na raty – przedsiębiorca nie ponosi dużego, jednorazowego kosztu, w zamian opłaca abonament za miesięczny dostęp do chmury pojedynczego użytkownika. W przypadku dużej rotacji pracowników lub sezonowego charakteru działalności zakup abonamentów może być odpowiedni do potrzeb – tłumaczy Zbigniew Gajewski.
Firmowa informatyka w formie usług dostępnych w chmurze stwarza także możliwość dostępu do firmowych dokumentów i danych z dowolnego miejsca za pośrednictwem przeglądarki internetowej, a także tabletów i smartfonów. Pracownicy mogą brać udział w strategicznych spotkaniach w firmie, fizycznie pozostając setki kilometrów od jej siedziby. To samo dotyczy pracy w grupie – chmura pozwala na jednoczesną pracę wielu osób np. nad jednym dokumentem.

Kwestia bezpieczeństwa

Do głównych wad związanych z udostępnianiem aplikacji w chmurze należy bezpieczeństwo danych.
– Chodzi o bezpieczeństwo serwera, bezpieczeństwo transmisji danych i groźbę wycieku danych – wylicza Gajewski.
Obok gigantów rynku (Microsoft, Google, HP) żaden chyba dostawca oprogramowania online w Polsce nie dysponuje własną serwerownią.
Jeśli ją posiada, to jest to prawdopodobnie dostawca usług hostingowych, dla którego hosting to główna część biznesu, rozszerzona o udostępnianie aplikacji online. Zasady bezpieczeństwa funkcjonujące w firmach, które dostarczają usługi hostingowe setkom różnych podmiotów, mogą budzić wątpliwości.

Czytaj więcej o Cloud Computing »