Według podwykonawców Chińczycy zalegają im z wypłatą kilkudziesięciu milionów złotych.

W związku z protestem, kierowcy mogą spodziewać się utrudnień w miejscowości Wiskitki na odcinku Sochaczew - Mszczonów. Proponowane są objazdy.

Andrzej Maciejewski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad powiedział w środę PAP, że Dyrekcja kolejny raz wezwie chińskie konsorcjum do realizacji zapisów z kontraktu.

>>> Czytaj też: Autostrada A2: Protestujący podwykonawcy blokują drogę nr 50

"Dostaną od nas tzw. wezwanie do naprawy. To jest taki zapis kontraktowy, który umożliwia nam wezwanie ich do naprawy na kontrakcie. Będzie to już kolejne takie wezwanie z naszej strony" - powiedział. Dodał, że jeżeli Chińczycy się nie zastosują w ciągu kilkunastu dni do tego wezwania, wtedy Dyrekcja zastosuje kolejny krok. "Jest (to) zerwanie kontraktu. To nie jest nic pewnego, ale trzeba brać to pod uwagę" - podkreślił.

Pytany, czy Dyrekcja może bezpośrednio zapłacić podwykonawcom, odparł, że to możliwe. "Jest coś takiego, jak solidarna odpowiedzialność i w momencie, kiedy generalny wykonawca nie płaciłby z pieniędzy, które od nas otrzymuje podwykonawcom za wykonaną pracę, to wtedy podwykonawcy mogą do nas wystąpić. Ale musi być spełnionych kilka warunków" - powiedział.

16 maja COVEC przesłał do podwykonawców pisma wzywające do zaprzestania robót. Od tego czasu prace zostały ograniczone, a część firm zeszła z budowy. Trzy dni później w ramach protestu przeciw opóźnieniom w wypłatach podwykonawcy na kilkanaście minut zablokowali drogę nr 704 przed siedzibą COVEC w Łyszkowicach.

>>> Czytaj też: Autostrada A1: Obwodnica Gliwic w budowie (ZDJĘCIA)

Fragment autostrady A2 od Strykowa (woj. łódzkie) do Konotopy (woj. mazowieckie) ma być gotowy w maju 2012 r. i kosztować ok. 3,2 mld zł. Ten 91-km odcinek podzielono na pięć fragmentów: 29,2 km (Stryków - okolice Bolimowa), 16,9 km (Bolimów - granica woj. łódzkiego), 20 km (od granicy woj. łódzkiego do granic powiatu grodziskiego), 17,6 km (przez gminy Jaktorów i Grodzisk Mazowiecki) i 7,1 km (Pruszków - węzeł Konotopa).