„Innowacja to różnica pomiędzy liderami i naśladowcami”, mawiał Steve Jobs, słynny prezes Apple. To właśnie firmy, które wyznaczają nowe trendy i z sukcesem wprowadzają najnowsze technologie ciągną globalną gospodarkę do przodu. Na liście najbardziej innowacyjnych firm świata znalazły się korporacje z zaledwie 9 krajów. Łącznie 100 firm stworzyło 400 tys. nowych miejsc pracy w 2010 r., czyli więcej niż wszystkie spółki notowane w indeksie S&P 500 na Wall Street.

Firma badawcza Thomson Reuters w swoim rankingu przyjęła 4 kryteria:

  • sukces - we wdrażaniu swoich patentów,
  • globalizacja - czyli obecność na najważniejszych światowych rynkach,
  • wpływy - czyli to, na ile innowacje są wykorzystywane przez inne firmy na rynku,
  • ilość - czyli liczbę patentów.

Najbardziej innowacyjnym państwem na świecie okazały się USA. Ponad 40 firm z rankingu mieści się właśnie w Ameryce. Wśród nich są m.in. Aplple, Exxon Mobil, czy Microsoft.

Na drugim miejscu znalazła się Japonia, która jest zdecydowanym azjatyckim liderem. Aż 27 najbardziej nowoczesnych firm, a wśród nich m.in. Canon, Fujtsu, czy Honda, mieści się w tym niewielkim pod względem powierzchni kraju na 4 wyspach Pacyfiku. Oprócz Japonii, Azję reprezentują jedynie firmy z Korei Południowej. W raporcie nie znalazła się natomiast ani jedna firma z Chin, drugiej największej po USA gospodarce świata. Chiny zgłaszają bardzo dużo patentów, ale nie spełniają żadnego z pozostałych kryteriów, czytamy w raporcie.

Reklama

Nawet jeśli francuska gospodarka, która jest narażona na skutki europejskiego kryzysu zadłużenia i według niektórych analityków może wpaść niebawem w recesję, to zapewne takie firmy jak Airbus czy L’Oreal pomogą odbudować jej PKB. Francja skupia aż 11 proc. firm z rankingu innowacyjności i znalazła się na trzecim miejscu, po USA i Japonii. Zdeklasowała nawet taką potęgę jak Niemcy, które mają w nim zaledwie 2 korporacje. Francja prowadzi również pod względem liczby firm zajmujących się badaniami naukowymi.

Na liście znalazły się także firmy ze Szwecji, Holandii oraz Szwajcarii. Poza firmami z 9 państw, według Thomson Reuters, żadne inne nie zasłużyły na miano innowacyjnych. Niewątpliwie wszystkie te państwa należą również do najbogatszych na świecie.

>>> Polecamy: Oto 50 największych banków rynków wschodzących - zobacz ranking

Według badania, w globalnym biznesie najbardziej innowacyjną branżę przemysłową tworzą firmy, które produkują półprzewodniki i inne elektroniczne komponenty. Aż 50 proc. z nich pochodzi z USA. Wśród firm azjatyckich w rankingu dominują te z branży oprogramowania komputerowego. W Europie natomiast ewidentnie liderami są producenci maszyn.

>>> Czytaj też: Badania: praca w Polsce szkodzi karierze. To nie kraj dla naukowców

Europa ma też najsilniejszą reprezentację jeśli chodzi o liczbę państw, ale zdecydowanie mniej firm w rankingu niż Ameryka, czy Azja. Największą niespodzianką jest jednak obecność Lichtensteinu. Kraj, który ma zaledwie około 160 mkw. powierzchni i 35 tys. mieszkańców, jest domem dla jednej z najbardziej innowacyjnych firm w branży przemysłowej: Hilti Corporation.

>>> Czytaj też: Azja kupuje skrzydła u Boeinga – na rekordową skalę

100 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw na świecie w porządku alfabetycznym – do A do G / Forsal.pl
100 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw na świecie w porządku alfabetycznym – do H do R / Forsal.pl
100 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw na świecie w porządku alfabetycznym – do S do Y / Forsal.pl