Pierwsza dziesiątka najlepszych rynków finansowych świata nie uległa drastycznym zmianom w porównaniu z poprzednim rokiem. Ekskluzywne grono opuściła Belgia a na jej miejsce weszła Norwegia, która awansowała o 5 pozycji. Zmianie uległa również pozycja lidera – Hongkong wyprzedził Stany Zjednoczone.

>>> Czytaj też: Nawet Harvard Business School boi się Azji

W pierwszej dziesiątce znalazły się 4 państwa z Europy, 3 z Azji, 2 z Ameryki Północnej oraz Australia. W Drugiej dziesiątce dominują państwa z Europy Zachodniej, a w trzeciej państwa z Bliskiego Wschodu.

W tegorocznym rankingu nieźle zaprezentowała się sklasyfikowana na 33. pozycji Polska, która została oceniona jako najlepszy rynek finansowy Europy Środkowo-Wschodniej. Nasz kraj o jedną lokatę wyprzedził Czechy, które w zeszłym roku były o dwie pozycje wyżej od Polski. Spośród pozostałych państw naszego regionu Słowacja znalazła się na 38. miejscu, Rosja na 39., Węgry na 47. Rumunia na 52., zaś Ukraina na 54.

>>> Zobacz też: Polska najatrakcyjniejszym rynkiem od Nordkappu po Przylądek Dobrej Nadziei

Pełny ranking 60. najlepszych rynków świata znajduje się w tabeli obok.

Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało ranking rynków finansowych pod względem poziomu rozwoju. W publikacji The Financial Development Report 2011 poziom rozwoju rynku finansowego jest rozumiany jako „czynniki, regulacje i instytucje które prowadzą do efektywnego pośrednictwa finansoweego i sprawnych rynków oraz swobodny dostęp do kapitału i usług finansowych.”

Wskaźnik rozwoju rynku finansowego przyjmuje wartości opiera się na siedmiu składowych i przyjmuje wartości od 1 do 7. Pod uwagę brane są następujące kryteria.

  1. Otoczenie instytucjonalne
  2. Otoczenie biznesowe
  3. Stabilność finansowa
  4. Usługi bankowe
  5. Pozabankowe usługi finansowe
  6. Rynki finansowe
  7. Dostęp do finansowania

Polska wypadła najlepiej w dziedzinie pozabankowych usług finansowych (m.in. giełda i ubezpieczenia) zajmując 21 miejsce. Naszą piętą achillesową okazały się usługi bankowe, które oceniono na 42. miejscu na świecie.

>>> Zobacz też: Warszawska giełda wśród finansowych potęg: wyprzedziliśmy Nowy Jork i Frankfurt