Firma Apple poinformowała w piątek, że zawiesza sprzedaż iPhone'ów w chińskich sklepach w "celu zapewnienia bezpieczeństwa klientom i pracownikom" po tym, jak przed jednym z nich w Pekinie doszło do bijatyki między pragnącymi kupić najnowszy model telefonu.

"Popyt na iPhone'a 4S był nieprawdopodobnie duży; towar w naszych sklepach w Chinach wyczerpał się" - wynika z komunikatu Apple'a.

"Niestety nie mogliśmy otworzyć naszego sklepu w dzielnicy Sanlitun w Pekinie z powodu napierającego tłumu" - tłumaczono.

Rzecznik Apple'a sprecyzował, że sprzedaż wszystkich modeli iPhone'a, nie tylko 4S, została zawieszona w sklepach koncernu w Chinach: trzech w Szanghaju i dwóch w Pekinie.

Jak pisze agencja AFP, przed sklepem w Sanlitun od świtu w piątek czekało około tysiąca osób. Polujący na najnowszy model iPhone'a klienci stali w kolejce przez kilka godzin na zimnie - telefony miały być sprzedawane od 7 rano czasu lokalnego. Zniecierpliwieni ludzie zaczęli obrzucać jajami witrynę sklepową.

W końcu interweniowała policja, każąc tłumowi się rozejść. Sfrustrowani ludzie wdali się w bójkę, zaatakowali też funkcjonariusza straży miejskiej.

Najnowszy model smartfona Apple'a jest już w Chinach na czarnym rynku od października. Telefony zostały nielegalnie sprowadzone z Hongkongu, Japonii i USA.

W Chinach jest ponad pół miliarda internautów, z czego 340 milionów ma dostęp do sieci z telefonów komórkowych.