680 mln euro, czyli ponad 2,8 mld złotych - na taką sumę opiewa kontrakt na budowę największego parku rozrywki w Europie Centralnej.

Holenderska spółka LasPalm podpisała kontrakt z firmą Gouda – Imtech na realizację parku rozrywki Adventure World Warsaw, który ma powstać pod Warszawą.

Imtech pełni rolę generalnego wykonawcy i zapewnia pełne zarządzanie projektami dla całego parku. Kontrakt obejmuje zarządzanie projektem, dostarczenie rozwiązań technicznych, budownictwo, w tym zarządzanie wszystkimi podwykonawcami. Kontrakt na wartość 620 mln euro, a w połączeniu z zawartym wcześniej kontraktem na 60 mln euro jest to największa umowa w dziejach firmy Imtech.

Adventure World Warsaw ma być pierwszym wielkim parkiem rozrywki w Europie Centralnej. Na 240 hektarach powstać m.in. park tematyczny, hotele, restauracje, a także największy w Europie zadaszony park wodny. Cały kompleks będzie się skłądać z 5 wysp tematycznych, na których znajdzie się 25 atrakcji. Park ma być niemal w całości zasilany własną elektrownią, która będzie pozyskiwać energię z odpadów własnych (waste-to-energy).

Jak podaje Los Angeles Times, nad wyglądem parku pracuje holenderska firma Joravision Themeworld Wizards. Ma ona w swoim dorobku m.in. Tivoli Gardens w Danii, Efteling w Holandii oraz Futuroscope we Francji.

Firma Imtech zatrudnia 28600 pracowników, a jej roczny przychód wynosi ponad 5 mld euro. Akcje spółki są notowane na giełdzie NYSE Euronext w Amsterdamie oraz w indeksie Dow Jones STOXX 600.

Konkurencja nie śpi

Planowany pierwszy park prawdopodobnie będzie miał konkurencję. W 2013 r. w Mszczonowie na południowy zachód od stolicy ma się rozpocząć budowa drugiego parku rozrywki o nazwie Park of Poland, który ma przyciągać 4 – 5 mln osób rocznie. Jeśli tak się stanie, będzie to drugi największy park rozrywki w Europie po Disneyland Paris, który w ubiegłym roku odwiedziło 15,7 mln turystów. Park of Poland powstaje z inicjatywy izraelskiego biznesmena Mosze Greidingera. Udziałowcami w jego spółce są m.in. właściciele sieci kin Cinema City oraz firma budowlana Ronson Development. Realizacją projektu zajmie się kanadyjska firma Forrec, która zbudowała m.in. parki Legoland w Niemczech i na Florydzie.

Oba parki mają być oddalone od siebie zaledwie o 20 km.

>>> Disneyland w polskim wydaniu: ogromne centra rozrywki powstaną pod Warszawą

>>> W Polsce masowo powstają parki historyczne, rozrywkowe i naukowe

Poniżej wizja parku Adventure World Warsaw:

http://www.youtube.com/watch?v=iDRIGt4W_JA

Bajkowa wizja parku Adventure World Warsaw, który ma stanąć pod Grodziskiem Maz. / DGP