Oferta Copernicus Capital TFI poszerzy się o Copernicus Turbine Adaptive Fund FIZ zarządzany przez system komputerowy stworzony przez polską firmę Turbine Asset Management. Nie jest on typowym funduszem short – czyli zarabiającym wyłącznie podczas bessy. Może zmieniać strategię w zależności od własnego wyczucia rynku.
Trwają zapisy na zakup tytułów uczestnictwa podobnego podmiotu: UniSystem FIZ zarządzanego przez Union Investment TFI. W odróżnieniu od funduszu Copernicusa jego wyniki w większej mierze zależą od decyzji podejmowanych przez ludzi (zarządzających).
– Tego typu fundusze to urozmaicenie oferty. Doświadczeni inwestorzy mogą dzięki nim tworzyć swoje indywidualne strategie inwestycyjne – wskazuje Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.
Najstarszym tego typu funduszem działającym na polskim rynku jest Skarbiec Alternatywny. Oparty jest on na zautomatyzowanej strategii podążania za trendem firmy Man Investments, która ma pozwalać zarabiać i na wzrostach, i na spadkach. W ciągu ostatnich 3 miesięcy Skarbiec Alternatywny stracił 2,7 proc., a za ostatnie 12 miesięcy jest 3 proc. pod kreską. Średnia stopa zwrotu funduszy z grupy, do której należy (mieszane zagraniczne), wyniosła w tych okresach odpowiednio -1,1 proc. oraz -6,3 proc.
Reklama
Od kilku dni można kupować przez internet jednostki Altus Short, który zarabia wyłącznie wtedy, gdy na giełdzie dzieje się źle. Jest to produkt podobny do Alior Short Equity, Quercus Short i Eurogeddon (z oferty Opera TFI).
Wśród wymienionych podmiotów najbardziej dostępnymi rozwiązaniami są Skarbiec Alternatywny i Altus Short: by kupić ich jednostki, wystarczy 1 tys. zł. Minimum 10 tys. zł potrzeba na wejście do UniSystem FIZ. Pozostałe dostępne są tylko dla zamożnych, którzy mają ponad 150 tys. zł.
Które rozwiązanie jest najtańsze? Eurogeddon nie pobiera opłaty za zarządzanie, ale za to zabierze 25 proc. zysku z danego roku. Wynagrodzenie za sukces pobierają także UniSystem FIZ, fundusz Copernicus i Altus Short. W niektórych przypadkach, jak w UniSystem FIZ, trzeba się liczyć również z opłatą za wyjście z inwestycji.
Najwięcej aktywów jest w funduszu Quercus short (33,9 mln zł), a ich wartość dość mocno się waha. Klienci Quercus TFI aktywnie przemieszczają swoje środki w ramach parasola, do którego należy produkt. Od 31 lipca aktywa funduszy pozwalających zarabiać na spadkach poszły w dół o 26 proc., do 65 mln zł.