Unijna agencja Frontex, która ma siedzibę w Warszawie, zmieni biuro. W 2014 roku przeniesie się ze 160-metrowego wieżowca Rondo 1 do budowanego obecnie 220-metrowego Warsaw Spire, który stanie się najwyższym biurowcem stolicy.

Kompleks biurowy Warsaw Spire, którego budowa niedawno ruszyła, zyskał pierwszego najemcę. Będzie nim Frontex – Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej, która wynajęła ok. 14 600 m2 powierzchni - poinformował deweloper projektu, belgijska firma Ghelamco. Umowa najmu została podpisana na 10 lat.

Frontex jest agencją działającą w ramach Unii Europejskiej, której priorytetowym działaniem jest zintegrowane zarządzanie granicami zewnętrznymi Unii Europejskiej. Od momentu powołania do życia w roku 2004 agencja koordynuje pracę operacyjną straży granicznych państw UE, rozwija system edukacji dla pograniczników oraz prowadzi badania nad nowymi technologiami, które mogą być wykorzystane w kontroli granic. Na siedzibę Frontexu została wyznaczona Warszawa. W Warsaw Spire znajdzie się główna siedziba Agencji. Do czasu przenosin Frontex zajmuje biura w innym warszawskim wieżowcu - 160-metrowym Rondo 1 przy rondzie ONZ.

Warsaw Spire to nowoczesny kompleks biurowy, który tworzą budynek wieżowy o wysokości 220 metrów oraz dwa 55-metrowe budynki sąsiadujące (B i C). Łącznie trzy budynki dostarczą na stołeczny rynek około 100 000 m2 powierzchni biurowej. Inwestycja powstaje w centrum Warszawy, w kwartale ulic Grzybowska, Łucka, Towarowa i Wronia, w bezpośrednim sąsiedztwie budowanej drugiej linii metra. Realizacja Warsaw Spire rozpoczęła się w połowie 2011 roku a Frontex rozpocznie przygotowywanie nowego biura - które mieścić siębędzie w budynku B kompleksu - we wrześniu 2014 roku.

>>> Polecamy: Warszawskie "drapacze chmur": inwestycje w budowie i planowane (ZDJĘCIA)

Warsaw Spire będzie najwyższym biurowcem Warszawy. Koniec budowy planowany jest na 2014 roku - wizualizacja 1. Fot. Ghelamco. / Media