Znalezienie finansowania na projekt wartości 11,6 mld zł było dotychczas główną przeszkodą w jego realizacji, ale według źródeł zbliżonych do inwestycji rozważane jest z jednej strony wsparcie inwestycji środkami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a z drugiej - podpisanie kontraktu bilansującego, przewidującego odbiór części energii elektrycznej z Opola, poinformowała "Rzeczpospolita". Wartość umowy z operatorem systemu przesyłowego (państwowa spółka PSE) mogłaby wynieść od 700 mln zł do 1 mld zł.

Dziennik przypomina, że w kwietniu PGE wycofała się z inwestycji w nowe bloki w Opolu, jako przyczynę podając ograniczenie opłacalności z powodu m.in. zmian na rynku energii. Analitycy szacowali, że ze względu na spadek cen prądu na rynku hurtowym projekt w Opolu mógłby być nawet 1 mld zł pod kreską.

Mimo wątpliwości co do ekonomicznego uzasadnienia inwestycji, na początku czerwca premier Donald Tusk ogłosił, że rząd znajdzie środki i sposoby, by nowa elektrownia w Opolu powstała. Jednym z efektów tej deklaracji stało się podpisanie przez PGE listu o współpracy z Kompanią Węglową. W efekcie PGE i KW uzgodniły warunki dostaw węgla kamiennego do przyszłych bloków.

"Wsparcie z NFOŚiGW czy poprzez kontrakt na odbiór energii jest o tyle nową koncepcją, że dotychczas oczekiwano pomocy głównie ze strony Polskich Inwestycji Rozwojowych i Banku Gospodarstwa Krajowego. Szefowie obu instytucji publicznie deklarowali, że inwestycja w Opolu spełnia warunki, by uzyskać ich wsparcie. BGK współpracę z PGE już de facto nawiązał - objął połowę ostatniej emisji 5-letnich obligacji PGE. Cała emisja była warta 1 mld zł" - podał dziennik.

Według cytowanego przez „Rz" prof. Władysława Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej , wsparcia z NFOŚiGW oraz kontrakty bilansujące można wprowadzić bardzo szybko, ponieważ są one częścią realizacji polityki energetycznej UE: redukcja emisji i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. W tym celu nie trzeba zmieniać prawa ani uzyskiwać zgody Komisji Europejskiej.

Reklama

Od Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) dziennik uzyskał informacje, że trwają intensywne prace nad wypracowaniem mechanizmów poprawy efektywności ekonomicznej projektu, a MSP na bieżąco monitoruje sytuację i oczekuje, że w ciągu najbliższych tygodni spółka przedstawi opinii publicznej wyniki toczących się w tej chwili prac.

Według informacji "Rz", w spółce sprawa utknęła nie na poziomie zarządu, a rady nadzorczej. Kieruje nią Małgorzata Dec, jednocześnie dyrektor departamentu w resorcie skarbu.

W czwartek mija termin, w którym PGE ma wystawić dokument zobowiązujący konsorcjum wykonawców nowych bloków do wejścia na plac budowy. 11,5 mld zł to szacunkowy koszt rozbudowy elektrowni Opole o 2 nowe bloki

Inwestycja w Opolu jest strategiczna z punktu widzenia gospodarki. Obecnie ponad połowa krajowych elektrowni ma przeszło 30 lat. W najbliższych latach czekają nas wyłączenia najstarszych bloków, więc nowe moce są niezbędne.