psav video big

Prezydent Barack Obama jest już w Polsce. Air Force One z amerykańskim prezydentem na pokładzie wylądował na lotnisku w Warszawie. Głównym celem wizyty Obamy są kwestie bezpieczeństwa w regionie w związku z kryzysem na Ukrainie oraz uczczenie demokratycznych przemian w Europie Środkowo-Wschodniej, twierdzą przedstawiciele Białego Domu.

Na Okęciu na Baracka Obamę czekali m.in. polski prezydent Bronisław Komorowski oraz ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Steven Mull. Po wyjściu z samolotu Barack Obama i Bronisław Komorowski spotkali się na lotnisku ze stacjonującymi w Polsce amerykańskimi żołnierzami. Potem pojechali do Belwederu na dwustronne rozmowy. Tam też odbędzie się konferencja prasowa prezydentów.

Obama: obecność NATO w Europie Środkowej będzie większa

Barack Obama na lotnisku zapewnił o amerykańskim zaangażowaniu w polskie bezpieczeństwo i zapowiada konkretne decyzje kwestii zaangażowania NATO w naszym regionie. Prezydent USA tuż po wylądowaniu na warszawskim lotnisku wojskowym podkreślał wagę Polski jako jednego z największych sojuszników jego kraju na świecie. Barack Obama zaznaczył, że USA mają zamiar dotrzymać swoich zobowiązań, czego dowodem jest obecność amerykańskich lotników w Polsce. Dodał, że obecność NATO w Europie Środkowej będzie większa, a dodatkowe kroki w tej kwestii - w związku z sytuacją na Ukrainie - zostaną ogłoszone przez niego już niedługo.

Reklama

- 'F' można tłumaczyć jako fighter, albo jako freedom, jestem przekonany, że to świetnie pasuje do 25. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, przypominając, że maszyny F-16 to przypomnienie polsko-amerykańskiego braterstwa broni. Następnie obaj przywódcy spotkali się z polskimi i amerykańskimi lotnikami - pilotani myśliwców F-16.

W Pałacu Prezydenckim - spotkanie prezydentów Europy

Po południu prezydent Stanów Zjednoczonych zostanie przyjęty przez Donalda Tuska. Politycy mają rozmawiać o bezpieczeństwie w regionie i na świecie, a także o współpracy gospodarczej między naszymi krajami.
O godz. 15 w Pałacu Prezydenckim dojdzie do spotkania prezydentów państw Europy Środkowej i Wschodniej. Współgospodarzami tego spotkania będą Bronisław Komorowski i Barack Obama.


Bloomberg / Andrey Rudakov

Wieczorem prezydent Stanów Zjednoczonych weźmie udział w uroczystym obiedzie w Arkadach Kubickiego. Wcześniej nie będzie jednak uczestniczył w gali Nagrody Solidarności, tam ma go zastąpić sekretarz stanu John Kerry.
Jest to 12. wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce. Siódma po 1989 roku i druga urzędującego gospodarza Białego Domu.

Kerry już w Warszawie

Amerykański sekretarz John Kerry wylądował na lotnisku w Warszawie na dwie godziny przed prezydencki samolot Air Force One - poinformował na Twitterze Stephen Mull, ambasador USA w Warszawie.

Doradca amerykańskiego prezydenta Ben Rhodes mówi, że udział Baracka Obamy w uroczystościach w Polsce ma podkreślić wagę sojuszu pomiędzy USA a krajami naszego regionu.

>>> Barack Obama spotka się w Warszawie z prezydentem elektem Ukrainy Petro Poroszenką. Wcześniej rozmawia z Władimirem Putinem i – jak komentuje „Wall Street Journal” – kreśli czerwone linie, których po aneksji Krymu Kreml nie powinien przekraczać. Wydawało się, że jesteśmy na niezmiennej trajektorii wznoszącej.

- To podkreśla naszą wspólną historię. Narody Europy środkowej i wschodniej walczyły o demokrację wiedząc, że mają wsparcie Stanów Zjednoczonych oraz Zachodu i dokonały niezwykłych przemian - mówił Rhodes. Dodał, że sukces jaki odniosła Polska jest inspiracją dla narodu Ukraińskiego.

Doradca prezydenta USA podkreślił też, że przemówienie Baracka Obamy ma pokazać Polakom, że mają za Oceanem wiernego sojusznika. - Stany Zjednoczone są bezwzględnie przywiązane do artykułu 5 Paktu Północnoatlantyckiego i wynikającej z niego obrony Polski i polskiej demokracji - mówił.

Ben Rhodes dodał, że w świetle wydarzeń na Ukrainie, warszawskie obchody są nie tylko okazją do spojrzenia wstecz na zwycięstwo demokracji w Polsce, ale również pokazania przez Stany Zjednoczone i Zachód poparcia dla krajów Europy Wschodniej.

>>>Transformacja prowadzona na dużą skalę ma swoją cenę. Decyzje z okresu terapii szokowej przemeblowały polską scenę polityczną, wykreowały milionerów i korporacyjną klasę robotniczą. Nowe oblicze współczesnej Polski. Oto jej charakterystyczne cechy

Washington Post: Polska przykładem sukcesu

Podróż Baracka Obamy do Warszawy pokazuje jak różnymi drogami poszły Polska i Ukraina. Taka tezę stawia amerykański dziennik Washington Post w artykule zapowiadającym wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych w Warszawie.
Washington Post pisze, że okres ostatniego 25-lecia demokracji w Polsce to przykład największego sukcesu po zakończeniu Zimnej Wojny. Barack Obama posłuży się wzorem Polski by pokazać jakie mogą być skutki wprowadzenia demokracji i systemu rynkowego.

Wizyta amerykańskiego prezydenta wzmacnia jednak kontrast z Ukrainą, gdzie Wladimir Putin wykorzystał słabość państwa przy aneksji Krymu i destabilizacji tego kraju. Washington Post stawia pytanie czy możliwe jest by Ukraina poszła śladem Polski. Gazeta zwraca uwagę, że w skorumpowanej i zdewastowanej Ukrainie, w której sprawy cały czas ingeruje Rosja, osiągnięcie sukcesu jaki odniosła Polska może być znacznie trudniejsze i bardziej kosztowne.