Ponad 14 hektarów na mieszkania, biura i hotele i mieszkania w Gdyni o wartości ponad 3 mld zł. Dotarliśmy do szczegółów pierwszego z projektów Xcity, czyli nowej spółki deweloperskiej PKP.

To pierwszy projekt Xcity Investment, czyi nowej spółki deweloperskiej PKP. Inwestycja podzielona jest na kilka etapów. Całość powinna zostać zakończona do 2026 r. Jak zapowiadają PKP, pierwsze prace budowlane mogą się rozpocząć w r. 2017.

Teren tak zwanego Międzytorza w Gdyni jest dziś skrajnie zaniedbany. – Jest ściernisko, będzie San Francisco – usłyszeliśmy od osób zaangażowanych w przedsięwzięcie.

Koncepcja zakłada kompleksową rewitalizację terenu. Przeważająca będzie zabudowa mieszkaniowa. Ale plan przewiduje też budynki handlowe, biurowe i hotelowe. Łączna powierzchnia mieszkalna i komercyjna może osiągnąć 345 tys. mkw.

Jako partner do komercyjnego zagospodarowania terenu Gdyni Międzytorza została wskazana spółka Semeko. Szacowana wartość projektu to ok. 700 mln euro.

Według PKP, to jedna z najbardziej atrakcyjnych działek w Trójmieście. Nieruchomość, która bezpośrednio sąsiaduje z dworcem PKP, od pl. Kaszubskiego w centrum miasta dzieli go niewiele ponad kilometr.

- Zabudowa Międzytorza ma wpisać się w tkankę miejską i stać się ważnym elementem centrum Gdyni – mówi Jarosław Bator, członek zarządu PKP.

To pierwszy z dużych projektów deweloperskich PKP, którymi zajmuje się teraz powołana pod koniec grudnia spółka Xcity Investment.

Największe emocje budzi warta ponad 3,6 mld zł przebudowa Warszawy Głównej. To projekt biurowo-handlowo-mieszkaniowy na najdroższej działce kolejowej w Polsce w samym sercu Warszawy (może być warta nawet pół miliarda złotych). W podziemiach komercyjnego giganta ma zostać reaktywowany nieużywany dziś Dworzec Główny. Do końca czerwca PKP obiecują wskazać inwestora, który zbuduje centrum biznesowo-rozrywkowo-handlowe w rejonie zabytkowej stacji Wrocław Świebodzki, uczestnicząc w jej rewitalizacji. Do zabudowy przeznaczony jest np. Olsztyn Główny (tutaj powstanie też nowy dworzec).

Do 2018 r. PKP planuje wnieść aportem do Xcity grunty o wartości 937 mln zł (to kapitał zakładowy spółki). Szacowana wartość inwestycyjna 18 projektów to ok. 13 mld zł. Przyszłe zyski PKP z projektów deweloperskich przekraczają 1 mld 250 mln zł – to oficjalne zapowiedzi kolejowego holdingu.

>>> Polecamy: Wybrać lokomotywy Pesy i Newagu czy Bombardiera i Siemensa? PKP Cargo ma patriotyczny dylemat

Gdynia Międzytorze- część biurowa / Media
Gdynia Międzytorze - zabudowa mieszkalna / Media