Władze miasta podkreśliły, że chcą aby Lublin dołączył do piątki największych krajowych ośrodków informatycznych. Lublin w ciągu kilku lat może stać się 1 z 5 najlepszych ośrodków IT w Polsce.

W rozpoczynającej wydarzenie konferencji prasowej wzięli udział Prezydent Miasta Lublin - Krzysztof Żuk, Dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów UM Lublin - Mariusz Sagan oraz Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - Bożena Lublińska-Kasprzak. Prezydent Lublina deklarował, że rozwój sektora IT jest kluczowy dla Miasta, a ambicją jest przeobrażenie miasta w ciągu kolejnych pięciu lat w jeden z najważniejszych ośrodków IT w Polsce, co za tym idzie – zwiększenie zatrudnienia w branży IT i ICT z obecnych 4 000 do 12 000 osób.

Polscy i zagraniczni prelegenci o potencjale Lublina

Jednym z najlepiej ocenionych prelegentów Lublin ICT Summit był Max Gurvits – inwestor oraz partner w CCC Startups. Według Maxa Polska jest aktualnie bardzo atrakcyjnym i szybko rozwijającym się rynkiem dla zagranicznych inwestorów zajmujących się IT i ICT, ale z drugiej strony Polacy nie potrafią atrakcyjnie sprzedawać swoich pomysłów i muszą nad tym popracować. David Bizer (partner w Talent Fountain, firmie rekrutującej najlepszych pracowników IT na całym świecie) podkreślił, że Lublin już jest atrakcyjny dla studentów i młodych pracowników, a można tą atrakcyjność jeszcze zwiększyć, tylko właściciele firm IT i ICT muszą w odpowiedni sposób im ten dodatkowy potencjał ukazać. Wystąpienia Maxa oraz Davida będą niebawem dostępne na kanale YouTube oraz Facebook Lublin ICT Summit, dzięki czemu będzie można zapoznać się z ich całą prezentacją, radami i wnioskami.

Podczas konferencji przedstawiono możliwości finansowania dla nowych firm obejmującą zarówno pieniądze z nowych regionalnych i krajowych programów operacyjnych, programów ramowych Unii Europejskiej, a także funduszy kapitałowych i banków. – Mamy ciekawą, preferencyjną ofertę dla młodych firm. Każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie – mówił Paweł Dziekoński, dyrektor zarządzający w Deutsche Bank Polska.

– Pierwszy konkurs dla firm w programie „Polska Wschodnia" ogłosimy w lipcu. Będzie on dotyczył badań i prac rozwojowych więc znakomicie się wpisuje w potrzeby sektora ICT – zapowiedział Michał Bańka, dyrektor Departamentu Wsparcia Instytucji Otoczenia Biznesu w PARP. Poinformował też, że Agencja ogłosi wkrótce konkursy na operatorów platform startowych, którzy następnie zapewnią doradztwo dla start-upów. W dalszej kolejności nowe firmy będą mogły liczyć na dotacje z PARP.

Michał Gorzelak z Krajowego Punktu Kontaktowego ds. instrumentów finansowych programów Unii Europejskiej przypomniał, że na polskich przedsiębiorców czeka oferta preferencyjnego finansowania zwrotnego z programów ramowych UE uruchomionych przed 2014 r., a już za kilka miesięcy na rynku pojawią się pieniądze z programów na lata 2014-2020 np. Horyzont 2020 i Cosme.

Uczestnicy o ICT Summit

Lublin ICT Summit udowodniło, że branża IT i ICT w Lublinie działa prężnie i posiada ogromny potencjał rozwoju, ale potrzebuje spotkań integracyjnych, podczas których przedsiębiorcy, administracja, studenci i zagraniczni eksperci podzielą się swoimi wnioskami i doświadczeniami. „Lublin zasługuje na takie wydarzenia”, „Wydarzenie tego typu było od dawna potrzebne”, „Wszechstronny program, ciekawy zarówno dla studenta, profesjonalisty i właściciela firmy” – to niektóre z opinii uczestników konferencji Lublin ICT Summit, która zgromadziła ponad 400 uczestników.

Osoby biorące udział w spotkaniu najlepiej oceniły miejsce konferencji – Targi Lublin - w ankietach uzyskały średnio 5,3 punktów na 6 możliwych. Bardzo dobrze został oceniony również poziom wykładów, jednak najważniejszym wnioskiem płynącym z odpowiedzi udzielanych w ankietach oceniających wydarzenie jest chęć kontynuacji takich inicjatyw jak Lublin ICT Summit. Zdecydowana większość uczestników przyznała, że tego typu wydarzenia są w Lublinie potrzebne
i powinny być kontynuowane.