Inwestycja jest kolejnym sygnałem świadczącym o ociepleniu stosunków między Moskwą A Rijadem, napiętych między innymi z powodu rosyjskiego wsparcia dla reżimu Baszara al-Assada w Syrii, informuje Financial Times.

Prezes Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich Kirył Dymitriew powiedział Wall Street Journal, że saudyjskie fundusze zostaną zainwestowane w projekty infrastrukturę, logistykę, sektor medyczny oraz projekty związane z rolnictwem i handlem – Większość środków zostanie wydana na terytorium Rosji – mówi – Jednak zainwestujemy także w Arabii Saudyjskiej, która jest niezwykle obiecującym rynkiem.

Partnerstwo poza Europą

Wall Street Journal podkreśla, że porozumienie zostało osiągnięte dzięki wspólnej inicjatywie księcia Mohammada bin Salmana Al Sauda, ministra obrony Arabii Saudyjskiej oraz Władimira Putina, którzy spotkali się podczas forum ekonomicznego w Sanki Petersburgu.

Ze względu na europejskie sankcje nałożone na Rosję z powodu wydarzeń na Ukrainie Rosja poszukuje inwestorów w innych częściach świata. Nowi partnerzy pochodzą przede wszystkim z Azji i Bliskiego Wschodu. W maju Rosja rozpoczęła wartą 25 miliardów współpracę z Chinami, których banki inwestycyjne wyraziły zainteresowanie rosyjskimi firmami.