Spłata zadłużenia była możliwa, bo Ateny otrzymały dziś unijną pożyczkę w wysokości ponad 7 miliardów euro. Pieniądze pochodzą z unijnego funduszu ratunkowego dla krajów z problemami finansowymi. Swój udział mają w nim wszystkie państwa członkowskie, w tym Polska.

Pożyczka pomostowa to pomoc doraźna, zanim Grecja otrzyma pieniądze z trzeciego pakietu finansowego. Zielone światło dla negocjacji w tej sprawie kraje strefy euro dały w ubiegłym tygodniu. Rozmowy mogą potrwać około czterech tygodni. Uzgodnione wsparcie na niedawnym szczycie eurolandu ma wynieść do 86 miliardów.

- Mogę potwierdzić, że Grecja spłaciła dziś całość swych zaległości wobec MFW o równowartości 1,6 mld SDR (Special Drawing Rights - Specjalnych Praw Ciągnienia), to jest około 2 mld euro. W związku z tym Grecja nie ma już zaległości wobec MFW - napisał w oświadczeniu rzecznik MFW Gerry Rice - Jak już deklarowaliśmy, Fundusz jest gotów nadal pomagać Grecji w jej wysiłkach na rzecz powrotu do finansowej stabilności i wzrostu.

30 czerwca Grecja miała przekazać MFW 1,2 mld SDR (około 1,5 mld euro), a 13 lipca dalsze 360 mln SDR (456 mln euro), ale ze względu na dramatyczną sytuację finansów publicznych obie te płatności wstrzymano.