Tak wygląda zaprezentowane w Brukseli logo przyszłorocznego szczytu Sojuszu w Warszawie. Spotkanie polityków z 28 krajów członkowskich zaplanowane jest na 8 i 9 lipca.
Prezentacji logo dokonali wspólnie sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg i polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. W czasie krótkiej uroczystości w Brukseli szef NATO mówił o symbolice logo. "Jest to znak syrenki, symbolu tego wspaniałego, liczącego ponad 600 lat miasta - Warszawy. Według legendy, syrenka została uratowana przez rybaka i z mieczem i tarczą broniła miasta i jego mieszkańców. Dokładnie tak, jak dzisiaj NATO broni Polaków oraz mieszkańców wszystkich innych krajów sojuszniczych" - mówił Stoltenberg.

Autorami loga są młodzi artyści z jednego ze studiów graficznych w Warszawie. Polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski mówił, że logo zostało zaakceptowane między innymi przez prezydenta Andrzeja Dudę. Podkreślił, że przyszłoroczny szczyt będzie symboliczny. "Będzie to pierwszy szczyt NATO w kraju wschodniej flanki od czasu spotkania w Bukareszcie w 2008 roku. Polska, jako gospodarz, chce, aby poruszone zostały wszystkie najważniejsze sprawy bezpieczeństwa krajów członkowskich, niezależnie od ich geograficznego położenia" - podkreślił minister Waszczykowski.

Szczyt NATO w Warszawie uważany jest za jeden z najważniejszych w historii Sojuszu. W obliczu zagrożenia ze strony Rosji politycy mają nadzieję na opracowanie dalszych środków bezpieczeństwa, zwłaszcza dla krajów położonych na wschodzie Europy.

>>> Czytaj też: NATO pozostanie w Afganistanie do końca 2016 roku