Soros, to ten który „złamał” Bank Anglii i zarobił na tym miliard dolarów. Oskarżany jest też o wywołanie kryzysu w Azji w 1997 roku. O ile do pierwszego sukces on sam się przyznaje, po tyle drugiemu zaprzecza. Obecnie media rozpisują się o zamieszaniu, które wywołał, przyznając, że ma w swoim portfelu "znaczne ilości walut azjatyckich"

Soros to miliarder i filantrop, od niedawna emeryt. Czy ktoś taki może zagrozić Chinom?

Miliarder żydowskiego pochodzenia o węgierskim rodowodzie. Postać kontrowersyjna. Dla jednych genialny strateg walutowy, potrafiący czytać rynki finansowe, dla innych oszust finansowy i malwersant. Prawda leży zapewne gdzieś pośrodku.

Jak imigrant zza żelaznej kurtyny dorobił się ogromnego majątku i możliwości decydowania o kierunkach rynków finansowych?

Reklama

W wieku 17 lat uciekł z Węgier i dotarł do Wielkiej Brytanii. Kilka lat później wyemigrował dalej na zachód do Stanów Zjednoczonych. Nie ukrywał tego jaki był cel podróży – chciał zarobić wielkie pieniądze.

Początki fortuny Sorosa mają źródło w spekulacjach prowadzonych akcjami tzw. śmieciowych firm. Firmy stały na progu bankructwa i miały bardzo trudną sytuację, ale dla Sorosa miały jedną zaletę - były też bardzo tanie. Węgierski emigrant założył, że skoro firmy przetrwały najgorsze czasy na rynku, to znaczy że mają potencjał do wzrostu kursu. Nikt nie wierzył, że można zarobić na tego typy akcjach. Nikt poza Georgem Sorosem. Zainwestował w nie posiadane fundusze. Duże ryzyko się opłaciło – zarobił fortunę. Wtedy świat, na razie tylko świat finansów, usłyszał o Sorosu.

Reszta poznała jego nazwisko 22 września 1992 roku. Soros posiadał już wtedy fundusze inwestycyjne zajmujące się inwestowaniem, czy jak twierdzą inni spekulowaniem na świecie. Miliarder uznał, że funt szterling jest przewartościowany i zajął pozycję przeciwko umacnianiu się waluty brytyjskiej. Zaangażował 10 mld dolarów na zniżkę kursu. W wyniku korzystnego splotu wydarzeń Bank Anglii zmuszony był do zakończyć obronę własnej waluty. Soros zarobił ponad miliard dolarów i już na zawsze stał się „człowiekiem, który złamał Bank Anglii”. Od tego momentu Soros stał się nie tylko bardzo bogaty, ale też sławny.

Kilka lat później wybuchł azjatycki kryzy finansowy. Zapoczątkowała go Tajlandia, która w 1997 roku przestała bronić swojej waluty, powiązanej wcześniej z dolarem amerykańskim. Ataki spekulantów były tak silne, że bank centralny w Bangkoku nie miał już możliwości reagowania na zagrożenie. Kraj stanął na progu bankructwa. Rozpoczęła się reakcja łańcuchowa. Kryzys rozprzestrzenił się na cały region Azji Południowo – Wschodniej. U progu bankructwa stanęły: Malezja, Singapur, Filipiny, Indonezja i Korea Południowa. Premier Malezji oskarżył Sorosa o spekulowanie walutą jego kraju i doprowadzenie do bankructwa państwa.

Soros znany jest ze swojej działalności dobroczynnej. Przekazuje setki milionów dolarów na cele charytatywne. W Europie Środkowo - Wschodniej działa Open Society Institute, którego celem jest wspieranie demokracji, praw człowieka i społeczeństwa otwartego. Instytut budzi jednak liczne kontrowersje.

Instytut Sorosa popiera przybywanie do Europy uchodźców i wspiera wolontariuszy, którzy decydują się na pomoc przybyszom. Viktor Orban uważa, że organizacje praw człowieka przyczyniły się do nadejścia setek tysięcy imigrantów. Premier Węgier przekonuje, że działania organizacji Sorosa osłabiają państwa narodowe.

W Polsce działa Fundacja Batorego, która została założona już w latach 80. i sfinansowana przez Georga Sorosa. Działa na rzecz rozwoju demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Oskarżany jest przez część środowisk o zainicjowanie planu Balcerowicza.

Liczne prawicowe organizacje uznają Sorosa za jednego z głównych wrogów i oskarżają go o popieranie ruchów lewicowych na całym świecie.

Miliarder bierze też udział w spotkaniach Grupy Bilderberga, którą niektórzy nazywają „tajną grupą rządzącą światem”.

Coroczna konferencja grupy Bilderberg jest nieformalnym spotkaniem liderów biznesu i polityki, którego celem jest promowanie dialogu między Europą i Ameryką Północną. Pierwszy zjazd grupy odbył się w maju 1954 roku w hotelu De Bilderberg w Oosterbeek w Holandii.

>>>Czytaj więcej o Grupie Bilderberga: kim są "władcy marionetek"?

Nieoficjalnie, Grupę Bilderberg media ochrzciły „tajnym gremium rządzącym światem”. Wszystko dlatego, że organizowane konferencje zawsze są owiane tajemnicą i odbywają za zamkniętymi drzwiami, szczegółowe tematy rozmów nie są ujawniane, a miejsca, w których spotykają się ich uczestnicy są pilnie strzeżone przez służby specjalne.

>>>Czytaj więcej: W amerykańskim skarbcu nie ma złota? Oto najpopularniejsze gospodarcze teorie spiskowe świata

Spekulacje finansowe Soros, jego liczne organizacje hojnie dotowane przez miliardera, na pewno tworzą wrażenie, ze jest to postać o dużym wpływie na świat. Być może nie aż tak wielki, jak twierdzą prawicowi działacze, ale z pewnością słowo Sorosa znaczy bardzo wiele.

Jego żydowskie pochodzenie, sprawia że nie ma dobrej prasy wśród prawicy i oskarżany jest o działanie na rzecz nowojorskiego lobby finansowego.

George Soros zajmuje 29. miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie według rankingu Forbesa z 2015 roku. Jego majątek jest szacowany na ponad 24 miliardy dolarów.

Oficjalne w zeszłym roku przeszedł na emeryturę.