Dzisiaj zawarta zostanie ostatnia z umów na przebudowę trasy S8 między Warszawą a Białymstokiem – dowiedział się „Forsal”. Jesienią 2018 r. ma być gotowy cały ciąg ekspresowy miedzy tymi miastami na długości prawie 200 km.

Najnowsza dzisiejsza umowa dotyczy 16-kilometrowego odcinek od węzła Poręba do obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej. Ten kontrakt - o wartości 404 mln zł - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisze z konsorcjum PORR Polska i Unibepu. GDDKiA deklaruje, że rozpoczęcie prac nastąpi po 15 marca, a ich zakończenie zaplanowane jest na trzeci kwartał 2018 r.

Konsorcjum wykonawcze zobowiązało się, że uwinie się z pracami w 22 miesiące (rządowy inwestor do prac nie wlicza okresów zimowych). Żeby wygrać przetarg, wykonawca zgodził się też na 10-letni okres gwarancji jakości.

Dlaczego dzisiejsza umowa jest przełomowa? Bo od dziś wszystkie odcinki S8 od Warszawy do Białegostoku będą albo gotowe, albo w realizacji. W ciągu ostatnich tygodni GDDKiA podpisała umowy na budowę dwóch mazowieckich odcinków drogi S8. 13-kilometrowy odcinek od obwodnicy Wyszkowa do Poręby trafił do firmy Skanska, która weźmie za niego od GDDKiA prawie 335 mln zł. Z kolei fragment od obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej do granicy z Podlasiem, która liczy sobie 9 km i jest wart prawie 250 mln zł, wygrała Polaqua.

Reklama

A to harmonogram GDDKiA na wszystkich na odcinkach, gdzie prace już trwają albo zostały ostatnio podpisane umowy:

> obwodnica Marek, czyli wylot z Warszawy na wschód, po przejechaniu mostu Grota-Roweckiego - powinna być gotowa w lipcu 2017 r.

> odcinki mazowieckie od Wyszkowa do granicy województwa - GDDKIA chce udostępnić w trzecim kwartale 2018 r.

> fragmentem między miejscowościami Mężenin i Jeżewo powinniśmy ruszyć w tym samym czasie, czyli w trzecim kwartale 2017 r.

> od granicy Mazowsza i Podlasia do obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa ekspresówka ma być gotowa w trzecim kwartale 2017 r.

> odcinkiem od obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa do Mężenina kierowcy mają ruszyć w grudniu 2016 r.

Jeśli dodamy do tego odcinek od Poręby do obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej, na który umowa zostanie podpisana dzisiaj, to mamy całą ekspresówkę S8 Warszawa-Białystok. GDDKiA obiecuje, że jeśli wykonawcy dotrzymają harmonogramów, będzie gotowa jesienią 2018 roku.

>>> Polecamy: Solaris dostarczy autobusy dla Izraela. Jest jednak jeden warunek