Porozumienie ogłosił minister gospodarki Sergio Massa po rozmowach z przedstawicielami supermarketów. Podkreślił, że celem jest "ustabilizowanie cen" w okresie przedwyborczym.

Kuszenie handlu

Porozumienie przewiduje ulgi podatkowe dla supermarketów, które w tym okresie nie podwyższą cen ponad 5 proc. miesięcznie oraz system kredytowy dla małych i średnich firm, które zaopatrują supermarkety w towary.

Reklama

Pozorowane działania

W czwartek ministerstwo gospodarki poinformowało o zamrożeniu cen paliw do końca października, po osiągnięciu porozumienia z przemysłem.

Zdaniem ekonomistów porozumienia te nie zapobiegną jednak dalszemu wzrostowi inflacji i cen w całej gospodarce oraz nie zahamują dewaluacji argentyńskiego peso.

Walka o fotel prezydenta

Reuters zauważa, że Massa zamierza ubiegać się w wyborach o urząd prezydenta z ramienia rządzącej obecnie centrolewicowej koalicji peronistowskiej. Massa uzyskał nominację swego ugrupowania podczas prawyborów, które odbyły się w ub. niedzielę.

Rywalami Massy będą radykalny libertarianin Javier Milei, który uzyskał w prawyborach najwięcej głosów i kandydatka centroprawicy Patricia Bullrich.

jm/