Rosnieft i Siemens planują współpracę w produkcji urządzeń niezbędnych do wydobycia ropy. Działania niemieckiego giganta mogą naruszać sankcje nałożone na Rosję - informuje portal energetyka.defence24.pl

Rosnieft i Siemens poinformowały o podpisaniu umowy dotyczącej współpracy przy opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań technicznych służących wsparciu projektów naftowych realizowanych przez rosyjskie przedsiębiorstwo. Szczególny nacisk położony jest na rozwój urządzeń służących energooszczędnemu wydobyciu i rafinacji ropy naftowej.

Co więcej specjaliści Siemensa zapewnią wsparcie przy wdrażaniu przez Rosnieft systemu zarządzania sieciami dystrybucji w instalacjach służących do wydobycia i rafinacji ropy naftowej - precyzuje portal energetyka.defence24.pl.

System sankcji nałożonych na Rosję ma dużą ilość luk, które umożliwiają współpracę europejskich koncernów z rosyjskimi firmami. Działania Siemensa stanowią jednak złamanie ograniczeń eksportowych dotyczących nowoczesnego sprzętu i technologii.

>>>Czytaj więcej: Sądowa wojna o koła, czyli Metro Warszawskie kontra Siemens

Reklama

Niedawno minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel powiedział, że jego celem jest zniesienie w lecie sankcji przeciwko Rosji. Zanim to nastąpi, oba kraje chcą ożywić współpracę w dziedzinach nie objętych restrykcjami. Obawy przed Rosją nazwał niedorzecznością.

"W relacjach niemiecko-rosyjskich potrzebny jest nowy początek" - powiedział Gabriel podczas obrad Forum Niemiecko-Rosyjskiego w Berlinie.

>>>Czytaj więcej: USA wciąż karzą Rosję. Sankcje przedłużone o kolejny rok