Do końca przyszłego tygodnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaprosi firmy do złożenia ofert cenowych w czterech dużych przetargach w rejonie Warszawy – dowiedział się „Forsal”.

A2 do Mińska Mazowieckiego i trzy inne przetargi w rejonie Warszawy

ikona lupy />
Media

Mamy do czynienia z lekkim opóźnieniem, bo większość z tych przetargów miała wejść w drugi etap postępowania jeszcze we wrześniu. To wznowienie postępowań, które było wstrzymane od prawie roku z powodu braku finansowania. Inwestycje będą realizowane w trybie „projektuj i buduj”. Umowy będą zawierane w większości na początku przyszłego roku.

Oto inwestycje, dla których zielone światło zapala GDDKiA:

Reklama

> Autostrada A2 między węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Do tej pory w ramach A2 na wschód od Warszawy powstała obwodnica Mińska Mazowieckiego o długości blisko 21 km. Została oddana do użytku w 2012 r. Nowa droga połączy ją z trasą S2, czyli Południową Obwodnicą Warszawy, na którą od ubiegłego roku zawarte są umowy z trzema konsorcjami.

Brakujący odcinek ma prawie 15 km długości. Szacowany koszt to ponad 600 mln zł. Inwestycja została podzielona na dwa zadania: > od węzła Lubelska do węzła Konik o długości ok. 5,6 km > od węzła Konik do początku obwodnicy Mińska Mazowieckiego o długości ok. 9 km.

Autostrada będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z rezerwą o szerokości 11 metrów pod budowę w przyszłości trzeciego pasa. GDDKiA planuje zakończenie prac do połowy 2020 r.

> S7 z Warszawy do obwodnicy Grójca. To będzie nowa wylotówka z Warszawy w kierunku Radomia, Kielc i Krakowa, która ma być gotowa do listopada 2020 r.To w sumie trzy przetargi: od Lotniska Chopina do Lesznowoli, stąd do Tarczyna, a potem od węzła Tarczyn Północ do Grójca. Łączna długość tras to ok. 20 km. Na odcinku stołecznym jest nazywana Puławską-bis, bo stanowi odciążenie popularnej i zakorkowanej ul. Puławskiej.

> S17 między węzłami Zakręt i Lubelska, czyli warszawski odcinek wylotówki na Lublin. GDDKiA zakłada, że droga będzie gotowa w sierpniu 2020 r. W sumie to dwa przetargi o łącznej długości 4,5 km, ale na newralgicznym fragmencie styku z budowaną południowej obwodnicy Warszawy z Ursynowa przez Wisłę do Wawra.

> Droga od wiaduktu nad linią kolejową w Legionowie w kierunku Zegrza Południowego. To znany dobrze kierowcom z Mazowsza odcinek wzdłuż drogi nr 61, czyli na wylotówce ze stolicy na Augustów. Przetarg ma zostać rozstrzygnięty wiosną 2017 r., a kierowcy mają pojechać zmodernizowanym odcinkiem ok. maja 2020 r.

W tym miesiącu GDDKiA wznowiła przetargi m.in. na odcinek S1 na Śląsku i dwa fragmenty ekspresówki w rejonie Szczecina. Jak wylicza GDDKiA, wartość zadań wdrażanych we wrześniu i na początku października zadań to ok. 4,1 mld zł, a łączna długość to ponad 107 km.