Szacuje się, że 37 proc. owoców i warzyw jest sprzedawanych w plastikowych opakowaniach. Zasady, które zaczną obowiązywać od stycznia 2022r., mają zatrzymać wejście do obiegu ponad miliarda opakowań z tego tworzywa.

Decyzja francuskich władz to efekt ustawy z lutego 2020r. Na liście ws. nowych przepisów znalazło się około 30 nazw warzyw i owoców – m.in. jabłka, bakłażany, banany oraz pomarańcze – informuje serwis France 24.

Do 2026 r. pokrojone owoce oraz te, które są określane jako „kruche”, będą jeszcze sprzedawane w plastikowych opakowaniach.

„Używamy oburzającej ilości plastiku jednorazowego użytku” – przekazano w oświadczeniu ministerstwa. „Ustawa (…) ma na celu ograniczenie używania jednorazowego plastiku i zwiększenie jego zastępowania innymi materiałami lub opakowaniami wielokrotnego użytku, i nadającymi się do recyklingu” – dodano.

„Sprzedaż produktów luzem jest skomplikowana, ponieważ wielu klientów dotyka owoce" – mówi Francois Roch, prezes francuskiej federacji sprzedawców owoców. Jak twierdzi, kupujący nie chcą, by ktoś bezpośrednio dotykał wspomnianych towarów. Roch dodaje, że przejście na inne opakowania będzie „trudne w tak krótkim czasie”.