Na brytyjskim rynku pojawił się nowy super-jednorożec – Revolut. W trakcie nowej prowadzonej przez SoftBank i Tiger Global Management rundzie fundraisingu londyński startup z branży finansowej został wyceniony na 33 miliardy dolarów.

Revolut jest obecnie najcenniejszą firmą z branży technologii finansowych w Wielkiej Brytanii. Jego wycena przewyższa wartość NatWest, banku należącego do Wielkiej Czwórki banków detalicznych na Wyspach Brytyjskich. Fintechowy startup zapowiedział, że na rozwój nowych produktów, rozszerzenie działalności w Stanach Zjednoczonych i wejście na nowe rynki międzynarodowe (między innymi indyjski) przeznaczy ​800 milionów dolarów.

Revolut pojawił się na brytyjskim rynku w 2015 roku. Szybko zyskał popularność wśród osób często podróżujących. Korzystając z jego aplikacji do przeliczania walut unikają oni dodatkowych opłat za wypłacanie gotówki z bankomatów za granicą. Obecnie spółka oferuje również usługi związane z zarządzania majątkiem i inwestycjami, czy obrotem kryptowalutami.

„Do ekspansji na nowe rynki zachęca nas entuzjazm naszych klientów wobec Revoluta i nie możemy się doczekać wykorzystania tej inwestycji do realizacji naszej misji” – napisał w oświadczeniu założyciel i dyrektor generalny Revolut Nikolay Storonsky.

Reklama

Brytyjska stajnia jednorożców

Z opublikowanego niedawno raportu London & Partners i Dealroom wynika, że Londyn może pochwalić się 29 jednorożcami technologii finansowych, czyli startupami, których wartość wynosi ponad 1 miliarda dolarów. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku londyńskie City przyciągnęło rekordową kwotę 5,3 miliarda dolarów w fintechowe inwestycje venture capital, zajmując w światowym rankingu drugie miejsce. Większe inwestycje w tym czasie zanotowało tylko San Francisco.

Zeszłoroczna wycena startupu wyniosła „zaledwie” 5,5 miliarda dolarów. Wsparcie ze strony amerykańskiej firmy Tiger Global i funduszu SoftBank Vision Fund wzmacnia pozycję Revoluta, znajdującego się na czele brytyjskiego rynku usług finansowych.

„Inwestycje SoftBank i Tiger Global są potwierdzeniem naszej misji tworzenia globalnej superaplikacji finansowej, która umożliwia klientom zarządzanie wszystkimi ich potrzebami finansowymi za pośrednictwem jednej platformy.” – oświadczył Storonsky.

Revolut otrzymał licencję bankową od Europejskiego Banku Centralnego w 2018 roku, a na początku tego roku złożył wniosek o pełną licencję w Wielkiej Brytanii. W tej chwili ma ponad 16 milionów klientów na całym świecie.