Program ruszył z początkiem lipca. Uczestniczą w nim głównie banki pod kontrolą Skarbu Państwa i spółdzielcze. Dotychczas jedyną prywatną instytucją, która weszła do „Bezpiecznego Kredytu”, był mBank.

Będą też kredyty na stawce WIRON

Santander - największy bank z zagranicznym kapitałem na naszym rynku, zapowiedział również rychłe uruchomienie kredytów opartych na stawce WIRON.

Reklama

– Pierwszym produktem opartym na nowej stawce referencyjnej będzie hipoteka. Ona pojawi się również w listopadzie. Pełna oferta oparta na nowej stawce będzie gotowa w połowie 2024 r. – zadeklarował Maciej Reluga, członek zarządu Santandera odpowiedzialny za finanse.

WIRON jest niższy od WIBOR-u. Zapowiadając wprowadzenie nowej stawki półtora roku temu premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że jednym z powodów jest chęć obniżenia ceny kredytów dla klientów. Czy kredyty oparte na stawce WIRON faktycznie będą tańsze w porównaniu z „WIBOR-owymi”? – Jeśli robimy tranzycję stawek zgodnie z unijnym rozporządzeniem BMR to znaczącego wpływu na finalną cenę nie ma – stwierdził Maciej Reluga.