Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono wysoki poziom akryloamidu w chipsach warzywnych "enerBio Chipsy warzywne 75 g, z trzech rodzajów warzyw, produkt odpowiedni dla vegan" o numerze partii: E 108 086387 z datą minimalnej trwałości 18.11.2023 wyprodukowane dla Dirk Rossmann GmbH w Niemczech. Dystrybutorem produktu jest Rossmann SDP sp. z o.o., św. Teresy 109, 91-222 Łódź.

"Na podstawie oceny ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego należy uznać, że produkty te mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumenta" - przekazał GIS.

Poinformował, że firma Rossmann SDP Sp. z o.o. podjęła decyzję o wycofaniu z obrotu handlowego przedmiotowego produktu.

GIS zapewnił, że "organy urzędowej kontroli żywności we współpracy z podmiotami prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie i monitorują proces wycofywania".

Reklama

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego regularnie publikowane są ostrzeżenia dotyczące żywności lub wyrobów do kontaktu z żywnością. Ogłoszenia te – jak podkreśla GIS – nie służą piętnowaniu przedsiębiorców, ale podjęciu natychmiastowych działań: zwrotu produktów do sklepu czy wycofania ich z asortymentu. Dzięki współpracy z firmami branży spożywczej można szybko i skutecznie informować konsumentów o zagrożeniu.

Autor: Magdalena Gronek