Wittouck stał się bogatszy o 640 mln euro dzięki temu, iż w czwartek wieczorem akcje spółki Cava Group, której największym udziałowcem jest Artal, holding należący do belgijskiego miliardera, sprzedawano na Wall Street za 43,78 USD, co stanowi wzrost o około 99 proc. w porównaniu z ceną emisyjną, która wynosiła 22 dolary.

Eric Wittouck jest potomkiem starej brukselskiej rodziny czynnej w polityce i biznesie. Jego dziadek pod koniec XIX wieku zapoczątkował przemysł cukrowniczy w Belgii. „De Tijd” informuje, że po tym, jak rodzina Wittoucków zbiła fortunę na kostkach cukru, Eric zwiększał majątek dzięki Invus, nowojorskiemu funduszowi private equity, który zainwestował między innymi w firmy Weight Watchers (programy dietetyczne) i Blue Buffalo Pet Products (producent ekologicznej karmy dla zwierząt).

Najbogatszy Belg od lat mieszka w Monako, gdzie znajduje się również jego wielki jacht Exuma, zakupiony za 18 mln euro. Kilka lat temu wyciekła informacja, że ze względów podatkowych zarejestrował on ów statek na Malcie. Jego nazwisko pojawiło się także w Panama Papers i LuxLeaks. Okazywało się, że Wittouck stworzył sieć firm w rajach podatkowych, takich jak Bermudy, Hongkong, Gibraltar czy Wyspy Dziewicze.

Reklama

Andrzej Pawluszek