Jak poinformowała w poniedziałek KW Policji w Opolu, oszustwo rozpoczęło się od niewinnej korespondencji. Do mieszkańca Gogolina napisała osoba, która przedstawiła się jako koleżanka sprzed wielu lat.

"Znajoma" poinformowała mężczyznę, że obecnie służy w amerykańskiej armii, ale ze względu na sytuację na świecie chce uniknąć wyjazdu na kolejną misję zagraniczną i szybko wrócić do Polski. W tym celu poprosiła go o pożyczenie pieniędzy na powrót. Ten przelał blisko 19 tysięcy złotych na wskazane w korespondencji konta. Dopiero po dwóch transakcjach, kiedy oszuści zwrócili się o kolejne pieniądze, mężczyzna zorientował się, że prawdopodobnie został oszukany.

Policja przypomina, by nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom, których się nie zna. Nie należy także ufać osobom, które w internecie podają się za krewnych czy znajomych.

"Wszelkie internetowe prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe. Gdy tylko pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję - nr tel. 112 " - radzi policja. (PAP)

Reklama

autor: Marek Szczepanik