Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 66,71 USD, wyżej o 0,62 proc.

Ropa Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 69,10 USD za baryłkę, wyżej o 0,58 proc.

Zbliża się posiedzenie krajów z sojuszu OPEC+ - spotkają się one 1 czerwca i przeprowadzą ocenę sytuacji na rynkach ropy oraz określą politykę produkcyjną na najbliższy czas.

Inwestorzy oczekują, że OPEC i jego sojusznicy będą się trzymać swoich wcześniejszych decyzji o zwiększeniu dostaw ropy w lipcu.

"Najlepszym sposobem działania OPEC+ jutro może być utrzymanie równego tempa podwyżki dostaw" - ocenia Vandana Hari, założycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

"Ostatnie fale zachorowań na koronawirusa i powolne tempo szczepień na Covid-19 sugerują, że będzie bardzo stopniowe wychodzenie z pandemii W II połowie roku" - dodaje.

Odbicie popytu na ropę w niektórych regionach na świecie - m.in. w USA, Chinach i niektórych częściach Europy - wpływa tymczasem na wzrosty cen surowca, ale w tle pozostają obawy, że negocjacje prowadzone pomiędzy Teheranem a światowymi mocarstwami - o ożywieniu porozumienia nuklearnego z 2015 r. - mogą doprowadzić do zniesienia amerykańskich sankcji na Iran i wzrostu eksportu irańskiej ropy.

W ramach porozumienia z 2015 r. Iran miał zmniejszyć produkcję wzbogaconego uranu, a światowe mocarstwa - zdjąć z Iranu sankcje gospodarcze.

Wysłannik Rosji przy ONZ na rozmowy z Iranem w Wiedniu, napisał na Tweeterze, że wśród zaangażowanych w rozmowy stron jest zgoda co do tego, iż "obecna runda negocjacji z Iranem powinna być ostateczna".

Na giełdzie NYMEX w N.Jorku ropa WTI zyskała w ub. tygodniu 4,3 proc., a od początku maja zdrożała o 5 proc. Będzie to już 4. miesiąc ze wzrostem notowań w ciągu ostatnich 5 miesięcy. (PAP Biznes)