"Po sesji 14 lipca 2023 r. zostanie przeprowadzona korekta nadzwyczajna polegająca na wykreśleniu akcji spółki Alumetal (ISIN PLALMTL00023) z indeksów sWIG80, sWIG80TR, WIG140, WIG oraz WIG-Poland. […] Ponadto, po sesji 14 lipca w indeksach sWIG80, sWIG80TR oraz WIG140 w miejsce spółki Alumetal zostanie wpisana spółka Mangata (ISIN PLZTKMA00017) z pakietem 2 270 000 akcji" - czytamy w komunikacie.

Operacja wykreślenia akcji spółki Alumetal z portfeli ww. indeksów wynika z ich regulaminu, zgodnie z którym w indeksach nie mogą uczestniczyć spółki, których liczba akcji w wolnym obrocie jest niższa niż 10%, wyjaśniono.

Alumetal podał wcześniej, że został włączony w struktury norweskiej Grupy Hydro, co oznacza, że po rozliczeniu wezwania na akcje Alumetalu Norsk Hydro kontroluje ponad 97% akcji drugiego największego producenta wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych w Europie.

Grupa kapitałowa Alumetal działa w przemyśle odlewniczym i hutniczym w zakresie produkcji wtórnego aluminium, tj. wytwarzania aluminiowych stopów odlewniczych oraz stopów wstępnych ze złomu aluminiowego. Grupa Alumetal zajmuje w tej dziedzinie pozycję krajowego lidera oraz jest drugim największym wytwórcą wtórnych stopów aluminium w Europie. Spółka jest notowana na GPW od lipca 2014 r. Jej skonsolidowane przychody z umów z klientami sięgnęły 3,27 mld zł w 2022 r.

Reklama

Mangata Holding jest podmiotem notowanym na GPW w Warszawie. Tworzy holding kapitałowy skupiający podmioty branży metalowej działające w segmentach operacyjnych: automotive - podzespołów dla motoryzacji i komponentów (spółki: Kuźnia, MCS oraz Masterform), armatury i automatyki przemysłowej (Zetkama, Zetkama R&D), elementów złącznych (Śrubena) oraz działalności pozaprodukcyjnej (Zetkama Nieruchomości). Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 1,05 mld zł w 2022 r.

(ISBnews)