Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,76 proc. i wyniósł 32.784,30 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,18 prooc. i wyniósł 4.137,23 pkt.

Nasdaq Composite stracił 1,76 proc. i zamknął sesję na poziomie 12.595,60 pkt. Indeks znalazł się w fazie korekty po tym, ja spadł o ponad 10 proc. z najwyższego poziomu w tym roku, osiągniętego w lipcu. Nasdaq spadł poniżej 200-dniowej średniej kroczącej po raz pierwszy od marca.

W centrum uwagi inwestorów znajdują się wyniki spółek za III kw.

Reklama

„Sezon wyników pozostawia wiele do życzenia, ponieważ akcje spółek wrażliwych na dane ekonomicznie, które dotąd dobrze poradziły sobie w trudnych warunkach, zaczynają trzeszczeć pod presją” – powiedział Geir Lode, dyrektor ds. akcji globalnych w Federated Hermes Ltd.

Według analityka Adama Crisafullieho z Vital Knowledge sezon wyników za trzeci kwartał staje się problemem dla giełdy.

„Chociaż istnieje wiele przeszkód makro, prawdziwym problemem są wyniki. Sezon trzeciego kwartału nie jest porażką, ale w ciągu ostatnich kilku tygodni pojawiło się niezwykle dużo czerwonych flag, co czyni ten okres jednym z najgorszych okresów sprawozdawczych od jakiegoś czasu” – wskazywał Crisafulli w raporcie.

Ceny akcji spółek po ogłoszeniu wyników

Akcje Amazona rosną o 4 proc. w handlu pozasesyjnym. Zysk na akcję wyniósł w III kw. 94 centy wobec oczekiwanych 58 centów.

Notowania Intela zyskują 7 proc. w handlu pozasesyjnym. Zysk na akcję w III kw. wyniósł 41 centów wobec oczekiwanych 22 centów.

Akcje Mety spadły o 4 proc. Przychody spółki wzrosły rok do roku o 23 proc., do 34,15 mld USD. Konsensus zakładał przychody Mety na poziomie 33,56 mld USD, lecz oddział firmy Reality Labs stracił 3,7 mld USD.

Comcast spadł o 8,5 proc., mimo że zysk na akcję w III kw. wyniósł 1,08 USD wobec oczekiwanych 95 centów.

IBM zwyżkował o 6 proc. Zysk na akcję w III kw. wyniósł 2,20 USD vs konsensus rynkowy na poziomie 2,13 USD.

UPS spadł o 5 proc. Przychody w III kw. wyniosły 21,1 mld USD wobec 21,5 mld USD spodziewanych przez analityków.

Southwest Airlines zniżkował o 1 proc. Zysk na akcję w III kw. wyniósł 38 centów wobec oczekiwanych 39 centów.

Ford Motor stracił 1 proc. przed sesją po osiągnięciu wstępnego porozumienia pracowniczego ze związkiem zawodowym United Auto Workers w celu zakończenia strajku.

Align Technology stracił 25 proc. po tym, jak firma dentystyczna obniżyła prognozę przychodów na cały rok.

Rynki analizują też dane makro z USA.

PKB USA w trzecim kwartale wzrósł o 4,9 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału - podano w I wyliczeniu. Oczekiwano 4,5 proc.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 210 tys. Oczekiwano 207 tys. wobec 200 tys. poprzednio, po korekcie z 198 tys.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudniu są wyceniane po 83,30 USD za baryłkę, po spadku o 2,5 proc., a grudniowe futures na Brent spadają o 2,33 proc. do 88 USD/b. (PAP)