Emerytura olimpijska - dla kogo i ile wynosi?

Emerytura olimpijska to specjalne świadczenie, przyznawane sportowcom, którzy zdobyli medale na igrzyskach olimpijskich, paraolimpijskich czy igrzyskach "Przyjaźń 84". Warunki otrzymania emerytury olimpijskiej są ściśle określone - trzeba między innymi posiadać obywatelstwo polskie, osiągnąć wiek 40 lat i zakończyć karierę sportową. W 2023 roku wysokość emerytury olimpijskiej wyniosła 3 942,81 zł brutto, a w 2024 roku wzrosła do 4 731,37 zł brutto.

Kto nie dostanie 13. i 14. emerytury?

Reklama

Dla wielu osób fakt, że medalistom olimpijskim nie przysługują 13. i 14. emerytura, może wydawać się zaskakujący. Jednak zgodnie z przepisami, osoby otrzymujące emeryturę olimpijską nie kwalifikują się do otrzymania tych dodatkowych świadczeń. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, emerytura olimpijska, mimo potocznego nazywania jej "emeryturą", nie kwalifikuje się do otrzymywania trzynastej i czternastej emerytury. Powód? "Trzynastka" i "czternastka" są dodatkowymi świadczeniami przewidzianymi dla standardowych emerytur, a emerytura olimpijska jest traktowana jako specjalne, miesięczne świadczenie, którego wysokość jest ustalana na innych zasadach.

Ile wyniesie 13. emerytura?

Pozostali emeryci, którzy nie otrzymują emerytury olimpijskiej, mogą być spokojni - w ich przypadku 13. i 14. emerytury zostaną wypłacone. 13. emerytura w tym roku będzie równa kwocie minimalnej emerytury obowiązującej po marcowej waloryzacji, co w 2024 roku szacuje się na około 1769 zł do 1783 zł brutto. Czternasta emerytura natomiast ma wynieść maksymalnie 2650 zł brutto, z zasadą "złotówka za złotówkę" dla emerytur przekraczających 2900 zł.