Podczas poniedziałkowego briefingu poprzedzającego inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji Tyszka zapowiedział, że po ślubowaniu poselskim politycy Konfederacji złożą w Sejmie dwa projekty ustaw.

Propozycje podchwycone przez koalicję

Reklama

"To jest ustawa o kwocie wolnej od podatku PIT w wysokości 60 tys. zł i ustawa o dobrowolnym ZUS dla przedsiębiorców. Chciałbym zauważyć, że to są postulaty, które prezentowała Konfederacja od wielu lat. Natomiast one zostały podchwycone w kampanii wyborczej odpowiednio przez PO i Trzecią Drogę. PO obiecywała obywatelom 60 tys. kwoty wolnej od podatku, Trzecia Droga Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni obiecywała dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Widzimy już, że niestety zaczynają się z tych obietnic rakiem wycofywać. My będziemy w opozycji, będziemy patrzeć rządzącym na ręce" - podkreślił.

Bosak w prezydium Sejmu

Dodał, że w poniedziałek zostaną wybrani członkowie prezydium Sejmu. Kandydatem Konfederacji do prezydium jest Krzysztof Bosak. "My wychodzimy z założenia, że reprezentacja 1,5 mln obywateli zasługuje na to, żeby mieć wpływ na kształtowanie agendy Sejmu, na kształtowanie prac Sejmu na co dzień - a tym zajmuje się prezydium Sejmu, marszałek i wicemarszałkowie. Dlatego oczekujemy, że również Konfederacja będzie reprezentowana w prezydium Sejmu" - stwierdził Tyszka.

W poniedziałek o godzinie 12 odbędzie się inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji. Otworzy je marszałek senior Marek Sawicki (PSL), powołany przez prezydenta na tę funkcję. Podczas posiedzenia nowi posłowie złożą ślubowanie, wybrany zostanie marszałek Izby i wicemarszałkowie. W posiedzeniu weźmie udział prezydent Andrzej Duda, który wygłosi orędzie; premier Mateusz Morawiecki złoży dymisję rządu.

PiS w wyborach do Sejmu zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga - 65; Nowa Lewica - 26; Konfederacja - 18.

dap/ pat/