Ta trasa połączy największą obwodnicę w Polsce z A1. Jest ważny wniosek

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
2 kwietnia 2026, 10:04
Ta trasa połączy największą obwodnicę w Polsce z A1. Jest ważny wniosek
Ta trasa połączy największą obwodnicę w Polsce z A1. Jest ważny wniosek/GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła drugi wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla S10 od autostrady A1 do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (OAW). Wniosek dotyczy odcinka na Mazowszu i trafił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Warszawie.

Ważny krok do nowej drogi ekspresowej

Na tę trasę czekają nie tylko kierowcy na Mazowszu. S10 połączy Szczecin z planowaną Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej, przebiegając przez województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie oraz mazowieckie. Największymi miastami leżącymi wzdłuż trasy będą Szczecin, Bydgoszcz, Toruń i Płock. Całkowita długość drogi ma wynieść około 460 km. Obecny wniosek dotyczy odcinaka ekspresówki w woj. mazowieckim o długości 78,1 km.

S10 A1 - OAW - wniosek o DŚU
S10 A1 - OAW - wniosek o DŚU

Rekomendowany wariant przebiegu trasy na Mazowszu

Jak informuje GDDKiA w komunikacie, rekomendowany wariant przebiegu S10 i S50 w woj. mazowieckim to W4, oznaczony na mapie kolorem fioletowym, o długości 78,1 km.

Planowany odcinek rozpoczyna się od DW 559 (gmina Brudzeń Duży) i biegnie na wschód, omijając od północy Płock i od południa Płońsk, kończąc bieg na drodze ekspresowej S7 w gminie Załuski.

- Płock zostanie połączony z S10 za pośrednictwem dwujezdniowej DK60. W jej rekomendowanym wariancie V3, w części wykorzysta przebieg ul. Tadeusza Mazowieckiego. Następnie droga w dużej mierze poprowadzona będzie nowym śladem do S10 i dalej, aż do połączenia się z obecnym przebiegiem DK60 za Bielskiem – czytamy w komunikacie.

S10 A1 - OAW - wniosek o DŚU - wariant W4
S10 A1 - OAW - wniosek o DŚU - wariant W4

Zakres prac

W ramach inwestycji powstanie ok. 17 km nowej drogi pomiędzy Płockiem, węzłem na S10 i Bielskiem. Węzeł powstanie zaledwie 7 km od granic Płocka, z którym miasto będzie miało zapewnione szybkie połączenie w przekroju 2x2, tj. dwie jezdnie po dwa pasy w obu kierunkach.

Gdzie zjedziemy z nowej trasy? Lista planowanych węzłów

Na trasie przewidziane zostały węzły drogowe na skrzyżowaniach z drogami wojewódzkimi (DW) i powiatowymi oraz połączenia drogami ekspresowymi w obrębie OAW:

  • DW559 w gminie Brudzeń Duży,
  • droga powiatowa Sikórz - Mochowo w gminie Brudzeń Duży,
  • DW540 w gminie Stara Biała,
  • droga powiatowa Płock - Draganie - Proboszczewice w gminie Stara Biała,
  • DK60 na wysokości Płocka,
  • DW567 pomiędzy gminami Staroźreby i Radzanowo,
  • droga powiatowa Bulkowo - Góra w gminie Staroźreby,
  • S10/S50 w gminie Naruszewo,
  • DW570 w gminie Naruszewo,
  • S7 (włączenie na węźle Przyborowice).

Długa droga do zakończenia inwestycji

Złożenie wniosku to kolejny ważny krok na długiej drodze do zakończenia inwestycji.

Prace nad tym odcinkiem rozpoczęły się już w 2022 r. od opracowywania Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Dokumentację przygotowało konsorcjum firm TPF (lider) i Databout. Jak przypomina GDDKiA prace nad dokumentacją były poprzedzone przygotowaniem przez GDDKiA Studium sieciowego i Studium korytarzowego. Rekomendowany został wariant W4. Realizacja robót budowlanych planowana jest na lata 2030-2032.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: forsal.pl
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj