Według danych Państwowej Komisji Wyborczej z 66 na 84 obwodów głosowania w drugiej turze kandydat Koalicji Obywatelskiej Marcin Pabierowski zdobył prawie 57,53 proc. głosów, a urzędujący prezydent - 42,47 proc.

Po głosowaniu Kubicki napisał w mediach społecznościowych, że 18 lat, przez które urzędował jako prezydent miasta, "Zielona Góra przeszła cudowną metamorfozę".

"Gratuluję wszystkim, którzy byli dziś na wyborach. Głosowanie jest naszym patriotycznym obowiązkiem. Wszystko wskazuje, że po 18 latach Zielona Góra będzie mieć nowego prezydenta. Chciałbym pogratulować mojemu konkurentowi" - napisał.

Pabierowski również w pierwszej turze wygrał z Kubickim, zdobywając poparcie 42,74 proc. mieszkańców Zielonej Góry. Kubicki uzyskał wtedy 35,95 proc. głosów.

Reklama

Przed drugą turą wyborów Pabierowskiego poparł w specjalnym nagraniu zamieszczonym na platformie X premier Donald Tusk. Poparła go również minister edukacji Barbara Nowacka. "Macie kandydata, który jest zdeterminowany, chce zmian, który ma pomysł na edukację. Walczymy o zmianę w drugiej turze wyborów prezydenckich, stąd moja obecność w Zielonej Górze" – przekonywała Nowacka.

Pabierowski to przedsiębiorca, absolwent wydziału inżynierii lądowej i środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego. Skończył też studia podyplomowe na wydziale inżynierii bezpieczeństwa pożarowego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie oraz podyplomowe na wydziale wiertnictwa, nafty i gazu w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jest radnym miasta Zielona Góra. (PAP)