Donald Tusk nagrodzony za zaangażowanie w odbudowę demokracji w Polsce

Jak wyjaśniono, Tusk otrzymał nagrodę "w uznaniu jego niezachwianego zaangażowania w przywracanie demokracji w Polsce, odbudowę instytucji oraz rehabilitację i przestrzeganie zasad praworządności".

Nazwisko laureata zostało ogłoszone podczas konferencji Chatham House 2024 w Londynie. "Donald Tusk odegrał niezwykłą rolę w obronie demokratycznych wartości Unii Europejskiej i jest więcej niż godnym odbiorcą naszej dorocznej nagrody. Z niecierpliwością czekamy na wręczenie mu jej osobiście w Chatham House jeszcze w tym roku" – powiedziała dyrektor Chatham House, Bronwen Maddox.

Reklama

Think tank przekazał w mediach społecznościowych, że polski premier odbierze nagrodę osobiście w siedzibie Chatham House jeszcze w lipcu.

Historia nagrody Chatham House

Nagroda Chatham House jest corocznym wyróżnieniem przyznawanym od 2005 roku osobie, osobom lub organizacjom, które zdaniem członków instytutu wniosły najbardziej znaczący wkład w poprawę stosunków międzynarodowych w poprzednim roku. Jej pierwszym laureatem był ówczesny prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, a na liście nagrodzonych są też m.in. prezydent Brazylii Lula da Silva, liderka birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi, ówcześni sekretarze stanu USA Hillary Clinton i John Kerry, organizacja Lekarze bez Granic i obecny prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Chatham House, czyli Królewski Instytut Spraw Międzynarodowych, to jeden z najbardziej liczących się na świecie think tanków zajmujących się sprawami międzynarodowymi. Istnieje od 1920 roku.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)