Książki z arszenikiem w bibliotece?

„Arsen jest toksyczny i rakotwórczy, można go znaleźć w zielonych barwnikach" – pisze w komunikacie Biblioteka Uniwersytecka w Bielefeld w Niemczech. Jeszcze w XIX wieku mógł być wykorzystywany do stworzenia książek i czasopism.

Biblioteka w Bielefeld zablokowała możliwość wypożyczania dziesiątek tysięcy książek – podaje dpa. Jak zaznaczono, książki m.in. z zielonymi okładkami i obcięciami kart są zasadniczo traktowane jako „podejrzane”.

Reklama

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, ilu egzemplarzy dotyczy ten problem. Z przypuszczeń placówki wynika, że będzie to mniej niż 10 proc. (z zablokowanych 60 tys.). Władze biblioteki proszą czytelników o wyrozumiałość; sprawdzanie tak licznego księgozbioru będzie wymagało czasu.

Na co powinni uważać czytelnicy?

Podobne problemy występowały już w przeszłości w innych placówkach w Niemczech. W bibliotekach w Bonn (w latach 2020-2021 np. badano, jak można rozpoznawać książki z arszenikiem) – przypomina dpa.

Dotychczas nie było jeszcze żadnych zaleceń ws. tego, jak postępować w sytuacji, gdy pojawia się wspomniane ryzyko. „Współpracujemy z innymi bibliotekami w tej sprawie" – wyjaśniła placówka w Bielefeld.

Do narażenia na niebezpieczeństwo może dojść, gdy dotykamy książek z zielonymi obcięciami kart […]. Wdychanie pyłu, zawierającego arsen lub kontakt z nim w okolicach oczu może być niebezpieczne" – ostrzegają w komunikacie władze biblioteki.