Ceny za takie lekcje potrafią się znacznie różnić w zależności od omawianego przedmiotu oraz jego stopnia zaawansowania. Zatem ile kosztują korepetycje w 2023 roku i które przedmioty są najdroższe?

Od czego zależą ceny korepetycji?

Ceny korepetycji są dość zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Do głównych należą:

Reklama
  • Popularność przedmiotu - przedmioty ścisłe (matematyka, informatyka, fizyka, chemia) i języki obce są najczęściej wybierane przez uczniów i tym samym zazwyczaj droższe niż inne, takie jak historia czy geografia​​.
  • Poziom nauczania - korepetycje dla studentów, maturzystów oraz ósmoklasistów, które przygotowują do egzaminów, są droższe niż te, z pojedynczych zagadnień​​.
  • Doświadczenie i wykształcenie korepetytora - lekcje u egzaminatorów i doświadczonych nauczycieli kosztują więcej niż te u studentów czy licealistów​​.
  • Forma korepetycji - indywidualne zajęcia "jeden na jeden" z korepetytorem, zwłaszcza z dojazdem do domu ucznia, są droższe od zajęć grupowych i zajęć online​​.
  • Lokalizacja - w dużych miastach, takich jak np. Warszawa, stawki są zwykle wyższe niż w mniejszych miejscowościach.
ikona lupy />
Egzamin ósmoklasisty 2024 z Dziennikiem Gazetą Prawną / Dziennik Gazeta Prawna

Najdroższe Przedmioty

Różnice cenowe między przedmiotami są znaczące. Średnio, 60 minut lekcji kosztować może od 10 do ponad 90 zł. Z danych za 2023 rok wynika, że najdroższym przedmiotem nauczania jest tzw. matematyka wyższa, z cenami za godzinę zajęć wahającymi się od 40 zł do ponad 100 zł.

Nauki ścisłe, takie jak fizyka i informatyka, również utrzymują się w czołówce najdroższych korepetycji, z przeciętnymi cenami około 54 zł za lekcję. Z kolei korepetycje z języków obcych wykazują większą różnorodność cen, na czele z językiem włoskim, gdzie ceny wahają się od około 40 zł do 80 zł, w zależności od miasta​​. Co ciekawe, najdroższe oferty pojawiają się w Warszawie, Krakowie i Szczecinie.

Kto może udzielać korepetycji?

Korepetycje mogą udzielać zarówno nauczyciele zawodowi, jak i studenci czy osoby prywatne posiadające odpowiednią wiedzę w danym zakresie. Ważne, aby korepetytor miał nie tylko wiedzę, ale także umiejętności dydaktyczne. W Polsce coraz częściej spotyka się również nauczycieli zawodowych, którzy oferują korepetycje poza godzinami pracy w szkole.

Warto wiedzieć, że w przypadku udzielania korepetycji na większą skalę konieczne może być zarejestrowanie działalności gospodarczej. Warto przy tym zauważyć, że nauczyciele udzielający korepetycji są zwolnieni z obowiązku instalacji kasy fiskalnej.

Podsumowanie

Rynek korepetycji w Polsce jest dynamiczny i zróżnicowany cenowo. Wybierając korepetytora, warto brać pod uwagę nie tylko cenę, ale również doświadczenie i kwalifikacje nauczyciela. Różnice w cenach między przedmiotami i miastami są znaczące, co pozwala na znalezienie oferty dopasowanej do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.