Uzdolnione dzieci nie zawsze zachowują się dobrze i nie zawsze osiągają w szkole dobre wyniki. Badacze podkreślają, że u każdego dziecka charakter uzdolnień jest inny.

Oto niespodziewane oznaki, że twoje dziecko jest wysoce utalentowane.

Nierównomierny rozwój

Reklama

Zazwyczaj dzieci wykazują niezwykłe uzdolnienia tylko w niektórych obszarach, ale mogą mieć problemy z wykonywaniem prostych zadań takich jak wiązanie sznurowadeł czy pamiętanie u umyciu zębów. Dziecko może mieć np. wyjątkowe matematyczne uzdolnienia, ale rozwijać się znacznie wolniej w zakresie inteligencji emocjonalnej.

Emocjonalna głębia i wrażliwość

Neuronaukowcy przekonują, że uzdolnione dzieci doświadczają silniejszych emocjonalnych reakcji niż inne. Mogą z trudem radzić sobie na przykład z odbiorem historii, w których bohaterowie cierpią. Mają także wysoko rozwinięte poczucie sprawiedliwości i mogą negatywnie reagować na jej pogwałcenie.

Pytania egzystencjalne

Mali geniusze charakteryzują się nieograniczoną ciekawością świata, która dotyczy również problemów egzystencjalnych. Mogą wykazywać duże zainteresowanie kwestiami śmierci, ubóstwa czy zmian klimatycznych. Mogą także zadawać wiele pytań na temat natury społeczeństwa.

Unikalne zainteresowania

Nietypowe i rozwinięte zainteresowania to nie powód do niepokoju. Dziecko może wykazywać bowiem znacznie bardziej zaawansowane rozumienie danego obszaru niż jego rówieśnicy.

Kiepskie wyniki w nauce

Wyjątkowo uzdolnione dzieci często są znudzone w szkole, ponieważ uczą się znacznie szybciej od kolegów. Jeżeli zajęci a nie są dla nich wystarczająco wymagające, to mogą tracić zupełnie motywację.