Praca z wykorzystaniem AI będzie niedługo tak powszechna jak ta, w której korzysta się z internetu. Z jednego z raportów Goldman Sachsa wynika, że technologia ta wpłynie na 300 milionów stanowisk na całym świecie. Najbardziej na prace biurowe i administracyjne. Zdaniem menedżerki Microsoftu Colette Stallbaumer AI będzie przełomem na miarę komputera i internetu, który doprowadzi do powstania wielu nowych stanowisk.

Dla ponad 80 proc. menedżerów z całego świata zmieniający się rynek wymusi na pracownikach nabycie nowych kompetencji. Kluczowymi będą według Microsoftuumiejętność krytycznego myślenia i oceny, elastyczność oraz emocjonalna inteligencja. Firma wskazuje także w swoim raporcie na intelektualną dociekliwość, umiejętność wychwytywania błędów czy uprzedzeń algorytmów oraz delegowania pracy na AI (pisanie promptów).

Podaż na stanowiska powiązane z AI znacznie przewyższa obecnie popyt – czytamy w artykule CNBC. Ten obszar rynku pracy rozwija się szczególnie szybko w regionie Azja-Pacyfik. Japonia i Korea. Płd. mają jedne z największych liczb złożonych patentów powiązanych ze sztuczną inteligencją. W wielu azjatyckich krajach, na przykład w Singapurze, wynagrodzenia w szybko rozwijającej się technologicznej niszy są wyraźnie wyższe od średnich.