Polskie Ministerstwo Zdrowia pod koniec lipca opublikowało komunikat o schematach mieszanych szczepień przeciw COVID-19, dopuszczający łączenie preparatów m.in. dla osób, u których wystąpiły niepożądane odczyny po pierwszej dawce. Decyzja w tej sprawie zapadła na podstawie rekomendacji Zespołu ds. Szczepień Ochronnych i Rady Medycznej.

"Kolejne wyniki badań (w tym miejscu znak graniczny, flaga Wielkiej Brytanii – PAP,) dotyczące mieszanych schematów podawania szczepionek p/#COVID-19. Potwierdzono skuteczność i bezpieczeństwo mieszania szczepionek o różnych mechanizmach działania (wektorowe i mRNA)" – napisał w poniedziałek na Twitterze prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Cessak załączył link do artykułu w piśmie naukowym "The Lancet".

Minister Zdrowia dopuścił w systemie rejestracji szczepienia przeciw COVID-19 potwierdzanie unijnym certyfikatem covid schematów mieszanych w zakresie szczepionek Vaxzevria (firmy AstraZeneca), Comirnaty (od Pfizera) i Spikevax (od Moderny) w przypadkach, gdy zastosowanie schematu mieszanego wynikało m.in. "z konieczności podania innego rodzaju szczepionki jako drugiej dawki w schemacie szczepienia, w celu jego zakończenia, w sytuacji gdy korzyści z zakończenia schematu szczepienia, mimo wystąpienia niepożądanego działania po podaniu produktu leczniczego przeważają nad ryzykiem u pacjentów, w szczególności u osób z grup obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19".

Zastosowanie schematu mieszanego dopuszczono także m.in. wtedy, gdy wynika on z "podania szczepionki niezgodnie ze wskazaniami określonymi w ulotce i charakterystyce produktu leczniczego (ChPL) dla danej grupy wiekowej, i wiążącej się z tym konieczności podania drugiej dawki szczepienia preparatem właściwym, rekomendowanym dla danej grupy wiekowej".

Reklama

MZ informowało, że w przypadku schematu mieszanego w ramach jednego cyklu szczepienia stosuje się schemat dwudawkowy. Wyjaśniano, że nie ma wskazań do podania trzech dawek szczepionek. Podanie szczepionki Janssen jako drugiej dawki w schemacie szczepienia uważa się za nowy schemat szczepienia zrealizowany w schemacie jednodawkowym.