Do naszego kraju ma przyjechać dwa tysiące amerykańskich żołnierzy, a nie tysiąc, jak przewidywano wcześniej.

Z USA zostanie przeniesione również Dowództwo V Korpusu US Army z Kentucky, a z Niemiec do Polski trafi 30 amerykańskich F-16. Podpisane zostanie również DCA – Defence Cooperation Act. Przekazanych ma zostać Polsce również 5 używanych samolotów transportowych C-130 Hercules.

Najpewniej zostanie ogłoszona również umowa na zakup przez Polskę śmigłowca bojowego.

W środę prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump potwierdzą w Waszyngtonie zasady na jakich zostanie zwiększona obecność USA w Polsce. DGP poznał szczegóły tego, jak będzie wyglądał tzw. Fort Trump. Do naszego kraju ma przyjechać do dwóch tysięcy żołnierzy amerykańskich a nie jak zakładano wcześniej do tysiąca. Przeniesione zostanie również Dowództwo V Korpusu US Army z Kentucky (ma ono swoją siedzibę w Campbell Barracks w Niemczech). Jest też plan by z Niemiec do Polski przebazować około 30 amerykańskich F-16. Podpisane ma zostać również porozumienie DCA – Defence Cooperation Act regulujące zasady na jakich Amerykanie będą u nas funkcjonować. Do tego przekazanych zostanie Polsce pięć używanych – lecz nowszych niż użytkowanych przez polskie siły powietrzne - samolotów transportowych C-130 Hercules. Do zamknięcia tego numeru DGP wśród zagadnień, które mają się pojawić w USA - było również ogłoszenie przez Polskę chęci kupienia w USA śmigłowców bojowych (ten punkt był jednak najmniej pewny). W grę wchodzi zakup maszyn Boeing AH-64 Apache lub Bell AH-1Z Viper.
Poza sprawami wojskowymi poruszona zostanie również kwestia amerykańskiego kredytu na budowę w Polsce elektrowni atomowej. Najpewniej będzie się to wiązało z podpisaniem niewiążącego memorandum w tej sprawie.