Służby meteorologiczne ponownie ogłosiły w środę najwyższy, pomarańczowy alert dla południowych regionów kraju w związku z prognozowanymi drastycznymi spadkami temperatur.

Słupek rtęci może spaść nawet o ponad 20 stopni

W niektórych miejscach w prowincjach Kuejczou, Hunan, Jiangxi i Kuangsi słupek rtęci może spaść nawet o ponad 20 stopni, do kilku kresek poniżej zera – podało Narodowe Centrum Meteorologiczne.

Reklama

W tych regionach w lutym średnia temperatura powietrza utrzymuje się zwykle na poziomie 14 stopni C, a w ostatnich dniach miejscami dochodziła do 30 stopni.

Z kolei obfite opady śniegu nawiedziły północne i środkowe Chiny, powodując zakłócenia w transporcie, zarówno kolejowym, jak i lotniczym.

Zamknięto prawie 200 odcinków autostrad

Z powodu trudnych warunków zamknięto prawie 200 odcinków autostrad i 2719 punktów poboru opłat w całym kraju – podała państwowa telewizja CCTV. W wielu miejscach podjęto decyzje o odwołaniu zajęć szkolnych i przedszkolnych.

W Pekinie po pierwszych w Roku Smoka opadach śniegu, które według służb meteorologicznych trwały dłużej i były intensywniejsze niż przewidywano, w nocy z wtorku na środę na ulice wysłano przeszło 7 tys. pługów i 60 tys. osób do odśnieżania miasta. Na niektórych obszarach spadło do 10 cm śniegu.

"Zaleca się mieszkańcom (…) rozłożenie podróży w czasie, korzystanie z transportu publicznego, powolną jazdę własnymi samochodami i zwracanie uwagi na bezpieczeństwo" – podały władze niemal 22-milionowego miasta.