Węgry – jak wynika z nieoficjalnych informacji - domagają się gwarancji od Ukrainy, że ich bank - OTP Bank - nie wróci na listę podmiotów uznanych za sponsorujące wojnę. Kijów nie daje jednak tej gwarancji mimo, że wcześniej usunął ten bank z listy.

Informacje te w rozmowie z PAP potwierdził ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś. „Polska jest państwem członkowskim, które przekazuje Ukrainie najwięcej uzbrojenia, dlatego też unijne zwroty dla nas są najwyższe spośród krajów członkowskich” – powiedział PAP.

Europejski Instrument na rzecz Pokoju (EPF)

Reklama

Utworzony w 2021 r. EPF jest instrumentem pozabudżetowym, którego celem jest zwiększanie zdolności UE do zapobiegania konfliktom, budowania pokoju i wzmacniania bezpieczeństwa międzynarodowego. Przez ostatnie 20 miesięcy był wykorzystywany do zwrotu państwom członkowskim kosztów dostaw na Ukrainę broni oraz finansowania misji.

Brukselskie media wskazują, że zdaniem niektórych unijnych dyplomatów Węgry swoją blokadą krzywdzą nie tylko Ukrainę, ale w rzeczywistości państwa członkowskie oczekujące na zwrot płatności z funduszu.

Obecnie trwają dyskusję na temat zwiększenia budżetu Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju.

Węgierski bank OTP na liście sponsorów wojny

Na początku maja Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) dodała węgierski bank OTP do listy międzynarodowych sponsorów wojny. Decyzja była odpowiedzią na kontynuowanie działalności banku w Rosji.

Grupa OTP jest największym bankiem komercyjnym na Węgrzech i jednym z liderów na rynku usług finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Obsługuje kilkanaście milionów klientów w 11 krajach.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)