Xie uważa, że istnieje niewielka szansa na to, iż szczyt klimatyczny COP28 zakończy się sukcesem, jeśli kraje nie będą w stanie uzgodnić wspólnego oświadczenia w sprawie odejście od paliw kopalnych, co jest tematem przewodnim spotkania w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Ostateczne porozumienie COP28 w sprawie paliw kopalnych może nie być idealne, ale musi zostać uzgodnione w drodze konsensusu między stronami o bardzo różnych poglądach – stwierdził chiński wysłannik, weteran negocjacji klimatycznych.

Xie powiedział, że Chiny współpracują ze wszystkimi głównymi grupami negocjacyjnymi w celu znalezienia rozwiązania.

"Poczyniliśmy już postępy w tej kwestii i myślę, że wkrótce, w ciągu najbliższych kilku dni, zrobimy ich jeszcze więcej" – zapewniał w rozmowie dziennikarzami Xie, który przyznał, że bieżący szczyt jest dla niego "najtrudniejszym w karierze".

Reklama

Chiny, największy na świecie importer ropy naftowej, są postrzegane jako kluczowy gracz w osiągnięciu kompromisu między krajami bogatymi i rozwijającymi się. Naukowcy ostrzegają, że trudno będzie uniknąć niebezpiecznych zmian klimatu, jeśli USA i Chiny nie porozumieją się w sprawie zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, których te kraje uwalniają najwięcej.

Ponad 80 państw opowiada się za odejściem od wszelkich paliw kopalnych emitujących CO2. Przeciwnikami są jednak główni producenci ropy i gazu, m.in. Rosja i Arabia Saudyjska.

Negocjatorzy mają kilka dni na osiągnięcie porozumienia przed planowanym zakończeniem szczytu 12 grudnia. (PAP)