To rzadki przypadek, gdy brytyjska jednostka przepływa przez cieśninę - zaznacza Agencja Reutera. Dodaje, że okręty marynarki wojennej USA regularnie przechodzą przez cieśninę, ale amerykańscy sojusznicy są bardziej wstrzemięźliwi w tego typu działaniach.

"Tego rodzaju zachowanie skrywa złe intencje i szkodzi pokojowi i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej" - przekazało dowództwo chińskiej armii. Dodano, że brytyjska fregata była śledzona przez chińskie jednostki z wody i z powietrza, i została przez nie ostrzeżona. Siły chińskie utrzymują wysoki poziom czujności i są gotowe do zdecydowanego przeciwstawienia się wszelkim zagrożeniom i prowokacjom - podkreślono.

HMS Richmond została wysłana na wody Morza Wschodniochińskiego, by nadzorować przestrzeganie sankcji nałożonych na Koreę Północną. Teraz - przez Cieśninę Tajwańską - okręt udaje się do Wietnamu.

Uznawany przez Pekin za część Chin Tajwan od miesięcy informuje o aktywności militarnej ChRL w pobliżu wyspy, szczególnie o licznych naruszeniach strefy identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu przez samoloty chińskich sił powietrznych.

Reklama