Według HUR w centrum Moskwy wstrzymano ruch samochodowy, a „w miasto wyruszyły pododdziały dywizji operacyjnego przeznaczenia im. Dzierżyńskiego - elity Rosgwardii” oraz policja.

Ukraiński wywiad utrzymuje, że „wiadomo o licznych aresztowaniach, zatrzymaniach”, a jednostki wojskowe wokół Moskwy są postawione w stan gotowości. (https://t.me/DIUkraine/1468)

Media ukraińskie przytaczają te informacje, zaznaczając jednocześnie, że nie zostały one – jak dotąd – potwierdzone przez inne źródła, np. przez rosyjskie media niezależne.

Sabotaż na kolei: przecięto kable światłowodowe w Berlinie i Dortmundzie

Reklama

Niemiecka kolej musiała w sobotę wstrzymać ruch pociągów na północy RFN z powodu awarii; Deutsche Bahn twierdzi, że doszło do sabotażu. Według portalu dziennika "Bild" nieznane osoby przecięły ważne kable światłowodowe w Dortmundzie (Nadrenia Północna-Westfalia) oraz w Berlinie-Hohenschoenhausen.

Rzecznik berlińskiej policji federalnej powiedział "Bildowi", że było to "ukierunkowane działanie zewnętrzne", a "innymi słowy, atak". Policja prowadzi teraz dochodzenie w sprawie tego zdarzenia.

Rzeczniczka DB poinformowała agencję dpa, że "z powodu sabotażu w sieci kablowej, niezbędnej dla ruchu pociągów, Deutsche Bahn musiały dziś rano na prawie trzy godziny wstrzymać ruch pociągów na północy kraju".

Według Deutsche Bahn, zakłócenia na trasach regionalnych i dalekobieżnych zostały już usunięte, ale w ciągu dnia możliwe są dalsze utrudnienia.

DB zawiesiły w sobotę rano wszystkie połączenia dalekobieżne w północnych Niemczech. Na dworcach utknęła wielka liczba podróżnych. Ucierpiały Brema, Hamburg, Dolna Saksonia i Szlezwik-Holsztyn - napisała kolej na Twitterze.

Całkowicie odwołane były pociągi IC do i z Berlina w kierunku Amsterdamu. Pociągi IC do i ze stolicy Danii Kopenhagi oraz Aarhus kończyły i zaczynały bieg w Padborgu.

Z Berlina Berenika Lemańczyk

just/ ap/