W tym samym czasie Stany Zjednoczone i sojusznicy - Włochy, Francja i Wielka Brytania prowadzą operacje wojskowe z udziałem lotniskowców na Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym - zauważyła EFE.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem algierskiego ministerstwa obrony, w ćwiczeniach wykrywania i eliminowania grup terrorystycznych w obszarze gorącego klimatu pustynnego bierze udział ok. stu rosyjskich spadochroniarzy i strzelców piechoty zmotoryzowanej z Kaukazu; w treningu uczestniczy podobna liczba żołnierzy kraju północnoafrykańskiego.

Według EFE Rosja jest najważniejszym sojusznikiem wojskowym Algierii i głównym dostawcą broni i systemów wojskowych dla tego kraju. Na początku października Algieria ogłosiła zwiększenie swojego budżetu wojskowego w 2023 r. o 130 proc. Strategiczne związki między obu krajami zacieśniły się za prezydentury Władimira Putina, zwłaszcza z dojściem do władzy w Algierii prezydenta Abdelmadjida Tebboune (w 2019 r.)

Na początku listopada Algieria złożyła formalny wniosek o przystąpienie do bloku gospodarek wschodzących BRICS, do którego wchodzą Rosja, Brazylia, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki.

Reklama

Grażyna Opińska