Wizyta rosyjskich okrętów w Hawanie

Jako pierwsze do portu w Hawanie przypłynęły okręt zaopatrzeniowy i holownik, natomiast fregata Admirał Gorszkow i atomowy okręt podwodny Kazań znajdowały się na morzu i miały wpłynąć do portu w ciągu dnia.

W drodze na Kubę fregata i okręt podwodny przeprowadziły na Oceanie Atlantyckim ćwiczenia z użyciem rakiet – przekazał we wtorek Reuters, powołując się na ministerstwo obrony Rosji.

Reklama

O wpłynięciu okrętów do Zatoki Hawańskiej poinformowała w środę również stacja CNN, oceniając wizytę jako największy pokaz siły Rosji na Kubie od wielu lat.

Monitorowanie rosyjskiej floty przez USA

"Ściśle monitorujemy trasę (przepływu) tych okrętów. W żadnym momencie (...) nie stworzyły one bezpośredniego zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych" – powiedział Reutersowi amerykański urzędnik, zastrzegając sobie anonimowość.

Hawana znajduje się zaledwie 160 km od Key West w stanie Floryda, gdzie mieści się baza lotnicza amerykańskiej marynarki wojennej.

Wizyta rosyjskich okrętów w momencie, gdy administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa, jak daleko idące kroki podjąć na rzecz pomocy Ukrainie w obronie przed rosyjską inwazją, sugeruje, że nie jest to "standardowa praktyka" – ocenił specjalista ds. latynoamerykańskich z Uniwersytetu Amerykańskiego William Leogrande.

Władze Kuby zapowiadały w ubiegłym tygodniu, że cztery rosyjskie okręty złożą w dniach 12-17 czerwca "oficjalną wizytę w porcie w Hawanie". W komunikacie podkreślono "historycznie przyjazne relacje" między Rosją a Kubą. Hawana zapewniała, że okręty nie przenoszą broni jądrowej.

Możliwe działania wojskowe Rosji

Agencja AP wiązała obecność okrętów na Atlantyku z groźbami rosyjskiego dyktatora Władimira Putina, że podejmie "asymetryczne kroki" w odwecie za decyzję Bidena zezwalającą Ukrainie na użycie amerykańskiej broni do uderzeń na terytorium Rosji, by bronić Charkowa.

W mediach pojawiły się spekulacje, że - oprócz Kuby - rosyjskie okręty mogą odwiedzić również porty w Wenezueli, która również jest sojusznikiem Moskwy. (PAP)