Oficjalna wizyta prezydenta RP wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą na Ukrainie rozpoczyna się w niedzielę wieczorem.

"Prezydent Polski odwiedzi nie tylko Kijów, ale razem z prezydentem (Wołodymyrem) Zełenskim odwiedzi Odessę, gdzie odbędzie się biznesowe wydarzenie poświęcone infrastrukturalnej tematyce. Będzie podpisany szereg porozumień, między innymi dotyczących naszej morskiej infrastruktury" - powiedział Żowkwa w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.

Jak pisze agencja, wiceszef biura prezydenta zaznaczył, że tematyka ukraińsko-polskich stosunków rozszerza się na sferę gospodarki. "Rozmawiamy nie tylko o polityce, o przeszłości historycznej, o czym bezsprzecznie będzie mowa w czasie wizyty, ale też o naszych stosunkach gospodarczych. Przecież pod względem wymiany handlowej Polska jest jednym z naszych największych partnerów w Europie" - oznajmił.

Żowkwa ocenił, że wizyta prezydenta jest bardzo ważna, gdyż poprzednio oficjalna wizyta szefa polskiego państwa odbyła się w 2017 roku w Charkowie, a rok wcześniej w Kijowie - podał Interfax-Ukraina.

Reklama

W 2018 roku prezydent brał udział na Wołyniu na Ukrainie w obchodach rocznicy rzezi wołyńskiej.

Oficjalna wizyta prezydenta RP wraz z pierwszą damą rozpocznie się w niedzielę wieczorem od uroczystości z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni pod Kijowem. Prezydent miał uczcić ofiary zbrodni katyńskiej i odwiedzić Polski Cmentarz Wojenny w kwietniu, jednak ze względu na restrykcje, które wtedy obowiązywały w związku z pandemią koronawirusa, nie doszło do tej wizyty.

Część polityczną wizyty zaplanowano na poniedziałek. Andrzej Duda spotka się tego dnia z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem i przewodniczącym Rady Najwyższej Dmytro Razumkowem.

We wtorek prezydent będzie w Odessie, gdzie w jego obecności zostaną podpisane dwa porozumienia gospodarcze. "Po pierwsze umowa PGNiG, która otwiera drogę polskiej spółce do udziału w prywatyzacji sektora energetycznego i gazowego na Ukrainie" - przekazał PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Druga umowa będzie dotyczyła współpracy pomiędzy portem w Odessie i portem w Gdańsku. Szczerski poinformował, że prezydentowi będzie towarzyszył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

"Chodzi zarówno o tranzyt drogowy, ale także o koleje i porty; chcemy to wszystko razem spiąć. To jest też element strategii prezydenta Dudy budowania spójności infrastrukturalnej na osi Północ-Południe w naszej części Europy" - powiedział Szczerski.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)