„Główne wysiłki przeciwnik koncentruje na kierunkach kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i szachtarskim" – powiadomił sztab w porannym komunikacie w czwartek.

Na północnym odcinku frontu wojska przeciwnika atakowały w rejonie miejscowości Kreminna i Biłohoriwka w obwodzie ługańskim oraz w okolicach miejscowości Spirne w obwodzie donieckim.

Na kierunku bachmuckim przeciwnik kontynuuje ataki, szturmując Bachmut w obwodzie donieckim. Wojska ukraińskie odparły szturmy w rejonie Orichowo-Wasiliwki, Dubowo-Wasiliwki, Bachmutu i Iwaniwskego.

Dalej na południe, na kierunkach awdijiwskim i szachtarskim, celem ataków rosyjskich były miejscowości Kamianka, Siewerne, Wodiane, Newelske i Marjinka.

Reklama

Ogółem przeciwnik przeprowadził 14 ataków rakietowych na cele cywilne w obwodach charkowskim, połtawskim, donieckim, a także 21 ataków lotniczych i dwa – przy pomocy irańskiej amunicji krążącej (dronów kamikadze) Shahed-136. Drony zostały zestrzelone. Rosjanie 58-krotnie prowadzili ostrzał z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

Wróg kontynuował ostrzał artyleryjski wzdłuż linii frontu oraz w obwodach graniczących z Rosją – czernihowskim, sumskim, charkowskim.

Na kierunkach zaporoskim i chersońskim na południu wojska rosyjskie są w obronie – podano. „Na niektórych odcinkach przeciwnik próbuje stworzyć warunki do przejścia do ataku” – podano w sztabie. Ponadto z artylerii ostrzeliwane było ponad 45 miejscowości.

Lotnictwo ukraińskie przeprowadziło w ciągu doby 16 ataków na wojska rosyjskie i sprzęt. Zestrzelono wrogi bezzałogowiec Orłan-10. Wojska rakietowe i artyleria raziły jeden rejon skupienia wojsk przeciwnika, dwa magazyny amunicji i trzy inne ważne obiekty.